29 Ağustos yarım gün mü, 30 Ağustos resmi tatil mi?

30 Ağustos, İstiklal Savaşı’nda düşman kuvvetlerin ülkeden büsbütün çıkarılması yolunda kazanılmış bir zafere imza atılan olması nedeniyle her sene resmi tatil olarak yer alıyor. Resmi tatil takviminde yer almayan 29 Ağustos Pazartesi günü tatil ve yarım gün tatil olmayacak. Kamu daireleri ve bankalar olağan mesailerine devam edecek.

30 Ağustos düşman kuvvetlerinin yurdumuzu terk ettiği, Kurtuluş Savaşının nihayete erdiği büyük zaferin yıldönümü olması nedeniyle her sene büyük bir coşku ile tüm yurtta kutlanıyor. Resmi tatil takvimi içerisinde yer alan 30 Ağustos Zafer Bayramı 2022 yılında Salı gününe geliyor.

30 AĞUSTOS TATİL Mİ?

30 Ağustos günü, Türkiye’de resmî tatildir. 30 Ağustos Zafer Bayramı 2022 yılında Salı gününe geliyor.

29 AĞUSTOS YARIM GÜN MÜ?

Resmi tatil takviminde yer almayan 29 Ağustos Pazartesi günü tatil ve yarım gün tatil olmayacak. Kamu daireleri olağan mesailerine devam edecek.

30 AĞUSTOS’UN MANA VE ÖNEMİ

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi ismiyle da bilinen Büyük Taarruz’un muvaffakiyetle sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sonlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. Birinci kere 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi ismiyle kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.