ABD Başkanı Joe Biden’ın yasa dışı para alışverişini gösteren ses kayıtları olduğu iddia edildi

AA

Cumhuriyetçi Senatör Chuck Grassley, yabancı uyruklu birinin başkan yardımcısı olduğu dönemde Joe Biden ve oğlu Hunter Biden’ın bir rüşvet planına karıştığı konuşmalarının ses kayıtlarına sahip olduğunu iddia etti.

Kayıtların yabancı uyruklu kişinin zor durumda kalması ihtimaline karşı bir tür sigorta poliçesi olarak tutulduğunu aktaran Grassley, bu kişinin Hunter Biden’la yaptığı 15, o dönem başkan yardımcısı olan Joe Biden ile yaptığı iki konuşmanın kaydına sahip olduğunu ileri sürdü.

Grassley ayrıca bu konuyla ilgili FBI belgesinin Ukraynalı enerji şirketi Burisma’nın Hunter Biden’ı istihdam etmesi konusunda Biden’ın müdahil olmuş olabileceğini gösterdiğini aktardı.

Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden

Senatör Grassley, eski ABD Başkanı Donald Trump’a yapılanlara karşın, FBI ve Adalet Bakanlığı’nın Joe Biden ve ailesi hakkındaki iddialarla ilgili gerekli adımı atmayarak çelişkili tutum sergilediğini ima etti.

Biden’ın başkan yardımcısıyken yabancı birini de içeren yasa dışı para alışverişini gösterdiği iddia edilen gizli belgeleri kamuya açık hale getirmesi için Grassley, FBI’ya çağrı yaptı.

Cumhuriyetçi vekiller ve FBI arasındaki gerilim

Cumhuriyetçi milletvekilleri mayıs başında FBI ile Adalet Bakanlığı’na mektup göndererek Biden’ın başkan yardımcısı olduğu dönemde politika kararları için yabancı uyruklu birinin de yer aldığı yasa dışı para alışverişinde bulunduğuna ilişkin detayları içerdiğini iddia ettikleri belgeyi istemişti.

Ancak FBI, adli soruşturmalara zarar verebilecek ve kişilerin mahremiyeti veya itibarını haksız yere zedeleyecek, kamuoyunda yanlış izlenimler yaratabilecek bilgileri ifşa etmekten kaçınmanın kritik öneme sahip olduğunu belirterek bu konuda bilgi paylaşmayı reddetmişti.

Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hesap Verebilirlik Komitesi Başkanı James Comer, ilgili belgeyi vermedikleri için FBI Direktörü Christopher Wray’in ABD Kongresi’ne itaatsizlikten sorumlu tutulmasını talep etmişti.

Beyaz Saray yetkilileri, Cumhuriyetçilerin iddialarının temelsiz olduğunu ve bunun siyasi bir gösteri olduğunu savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir