ABD İsrail güçleri tarafından katledilen gazeteci Ebu Akile’nin vefatına yol açan mermiyi Filistin’e iade etti

Filistin Adalet Bakanı Muhammed eş-Şelalide, ABD’nin, Al Jazeera muhabiri Sevecen Ebu Akile’yi öldüren mermiyi inceledikten sonra iade ettiğini bildirdi. Şelalide, yaptığı açıklamada, Washington’ın talebi üzerine işgal altındaki Batı Şeria’da 11 Mayıs’ta Ebu Akile’yi öldüren kurşunun incelenmesi için ABD’ye teslim ettiklerini söyledi. İncelemelerin akabinde ABD’nin kelam konusu kurşunu Filistin makamlarına iade ettiğini aktaran Şelalide, “Mermi geri geldikten sonra bizim tarafımızdan da incelendi ve üzerinden hiçbir değişim ispat edilmedi.” dedi.

Şelalide, ABD’deki incelemelere İsraillilerin de iştirak gösterdiğine dair tezlere ait ise bu hususta kendilerine ulaşan bir bilgi olmadığını söyledi.

‘Cinayeti işleyen kişinin yakalanması ve hesaba çekilmelidir’

ABD’yle resmi prosedürlere bağlı kaldıkları ve mermiyi de etik ve yasal yükümlülükler üzerine teslim ettiklerini anlatan Şelalide, hasebiyle ABD’deki incelemelerde İsrail dahlinin olup olmadığını bilmediklerini kaydetti. ABD’nin soruşturma prosedürlerindeki ciddiyeti bağlamında mermiyi talep ettiğine işaret eden Şelalide, “Önemli olan bu cinayeti işleyen kişinin yakalanması ve hesaba çekilmesidir. Hakikaten öldürülen Ebu Sevecen ABD vatandaşıydı. Münasebetiyle ABD’den yalnızca soruşturmayı önemsemesi değil, bu cinayeti işleyenlerin peşine düşmesi de bekleniyor.” diye konuştu.

Filistin Adalet Bakanı Şelalide, ABD’nin mermiyle ilgili yaptığı incelemelerin sonuçlarının kendilerine ulaşmadığını lakin soruşturmayla ilgili kararlı olduklarının altını çizdi.

Al Jazeera muhabiri Ebu Akile’nin öldürülmesi

Al Jazeera televizyonunun tecrübeli saha muhabiri Ebu Akile (51), 11 Mayıs’ta İsrail güçlerinin Batı Şeria’da bulunan Cenin kentindeki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Ebu Akile’nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı. Gazeteci Ebu Akile’nin, misyonunu yaptığı sırada ve “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi reaksiyonlara neden olmuştu.

İsrail ordusu, Ebu Akile’nin öldürülmesinin sorumluluğunu kabul etmemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.