Ali Erbaş: 30 – 40 bin kişiyi hacca götürme imkanımız olacak

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ankara’da haber kuruluşlarının temsilcileriyle iftarda bir araya geldi. Başkanlığın yemekhanesinde düzenlenen iftarın ardından, Ali Erbaş, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

“84 bin vatandaşımızın kurasını çektik”

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın bu seneki hac ibadetine ilişkin yaptığı açıklamaya ilişkin konuşan Erbaş, şunları söyledi:

“2 yıldır malumunuz hac yapamadık. Suudi Arabistan’da sadece kendi içinde sembolik, bir miktar Müslümanla hac yapıldı. Bu sene inşallah 1 milyon kişiyle hac yapma kararı aldı, Suudi Arabistan. Detayları önümüzdeki haftalarda açıklayacağını söyledi. En son hacca götürdüğümüz miktarın hiç olmazsa yarısı kadar olur diye tahmin ediyorum ama bu benim arzum. Net rakamı inşallah Suudi Arabistan’dan alacağız. Hacca götüreceğimiz vatandaşlarımızın kuralarını çekmiştik. O kurada 84 bin vatandaşımızın kurasını çektik. Yani hazır bekleyen şu anda 84 bin kardeşimiz var.”

“30 ya da 40 bin kişi hacca gitme imkanı bulacak”

“Diyelim ki 30 bin, 40 bin kişi geldi. Bu 84 binden, ilk 30 bini ya da ilk 40 bini hacca gönderme imkanı bulmuş olacağız. Hakları baki, yalnız 65 yaşını geçmiş olanlar gidemeyecek. Bundan 20 gün kadar önce Suudi Arabistan ziyaretimiz oldu. Orada Hac Bakanlığı’yla görüştük.”

“Arzu eden herkes umreye gidebilir”

“Umre konusunda artık Türkiye’de vaka sayılarının çok düştüğünü umreye gitmek isteyen vatandaşlarımız olduğunu, çok arzulu olduklarını, talebimizi bildirdik. Onlar da Türkiye’deki vaka sayılarının düşmesini dikkate alarak umreyi açtılar. Bundan sonra umre serbest, arzu eden hekes umreye gidebilir. Ramazan Bayramı sonrası için planlamalarımıza başladık.”

“Sokak hayvanlarına şiddet, inancımıza aykırı”

Sokak hayvanlarına şiddet göstermenin çok yanlış olduğuna işaret eden Ali Erbaş, halk ozanı Yunus Emre’nin ‘Yaradılanı severim yaradandan ötürü’ felsefesinin İslam’ın özünden kaynaklandığını belirterek, hayvanlara şiddete karşı ısrarla mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kur’an kurslarında çocuklar nasıl eğitiliyor

Erbaş, 4-6 yaş Kur’an kurslarına Türk milletinin büyük oranda sahip çıktığını gözlemledini belirterek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.