Avrupa’da maymun çiçeği virüsü alarmı: İngiltere’de olay sayısı dokuza yükseldi

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA), yeni olayların virüsünün endemik olduğu bir ülkeyle rastgele bir seyahat ilişkisi olmadığını, bu nedenle bireylerin bulaşma yoluyla enfekte olmasının mümkün olduğunu bildirdi.

UKHSA, yeni olaylardan birinin başşehir Londra’da, başkasının ise ülkenin güney doğusunda tespit edildiğini, hadise sayısının 9’a yükseldiğini kaydetti.

Ajans, son maymun çiçeği virüsü hadiselerinin yüklü olarak eşcinsel ve biseksüel bireyler ortasında olduğunu belirterek yeni olayların daha evvel teyit edilmişlerle ilişkisi olmadığı bilgisini paylaştı.

İspanya ve Portekiz’de de virüs alarmı

İspanya ve Portekiz’de de Sıhhat Bakanlıkları, maymun çiçeği virüsü olaylarına karşı alarma geçti. Orta ve Batı Afrika’da maymundan beşere geçen endemik bir virüsün neden olduğu az bir hastalık olan maymun çiçeğinin, İspanya’nın başşehri Madrid’de 8, Portekiz’in başşehri Lizbon’da da 5 şahısta tespit edildiği açıklandı.

Virüsün Avrupa’da birinci olarak 7 Mayıs’ta İngiltere’de bir bireyde görüldüğü doğrulanmış, akabinde 17 Mayıs’ta Portekiz’de 5 bireyde bu virüsün görüldüğü, 15 kişinin de kuşkulu durumda nezaret altına alındığı belirtilmişti.

Maymun çiçeğinde, deride döküntü ve kabarıklıklar, ateş, sırt ve kas ağrıları, şişmiş lenf düğümleri en yaygın belirtiler olarak biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.