Bacaklardaki ve kollardaki bu işaret kalp hastalığının bir göstergesi olabilir

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (WHO) varsayımlarına nazaran, kardiyovasküler hastalıklar her yıl 18 milyona yakın can alıyor. Bunlara koroner kalp hastalığı, serebrovasküler hastalık, romatizmal kalp hastalığı ve öteki durumlar üzere hastalıklar dahildir. Kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin üçte birinin 70 yaşın altındaki bireylerde meydana gelmesi kaygı vericidir. Bu, kalp hastalıklarının gençler için de daha büyük bir risk oluşturduğunun açık bir göstergesidir.

KALP SIHHATİNİN GÖSTERGESİ OLABİLECEK BACAK VE KOLLARDAKİ İŞARET NEDİR?

Bacak ve kolların uyuşması kalp hastalığının değerli bir göstergesi olabilir. Uyuşukluk, daha uzun müddet dinlenirken bacaklarda ve kollarda rastgele bir his olmaması ile tanımlanabilir. Bazen bu uyuşukluk da rastgele bir sebep olmaksızın apansız ortaya çıkabilir. Çoğu durumda uyuşukluk kendi kendine geçer ve beden kısmı hissi geri alır, lakin birçok durumda birkaç saat hatta günler sürer. Uyuşmanın başka özellikleri, makul bölgenin solgun görünmesi ve dokunulduğunda soğuk hissedilmesidir. Kollarınızda ve bacaklarınızda bu türlü bir renk değişikliği ve garip bir his gördüğünüzde, bir doktora başvurun. Bu belirtiler tekrar tekrar ortaya çıkarsa, derhal tıbbi yardım alın.

KALP HASTALIKLARI HER YIL 18 MİLYONA YAKIN CAN ALIYOR

Kan damarı daraldığında, kollar ve bacaklar için sahiden gerekli olan kan ölçüsünü sonlar ve bu da periferik arter hastalığı ismi verilen bir duruma neden olur. Bu, bedenin bu kısımlarına yetersiz kan akışına yol açar, bunun sonucunda çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkar ve bunların en yaygın olanı uyuşukluktur. Birkaç sıhhat uzmanı, periferik arter hastalığı olanlarda kalp hastalığı oluşumunu ilişkilendirmiştir. Kişi bu duruma sahip olduğunda kalp hastalığına yakalanma riski artar.

Uyuşukluk dışında, mümkün bir kalp hastalığını gösterebilecek öteki belirtiler de vardır. Bu nedenle, bu belirtilere dikkat etmek ve bunlar sık ​​sık meydana geliyorsa bir doktora danışmak çok değerlidir. Ayak kaslarında ağrı, kas ağrısı, kaslarda çok yorgunluk ve kaslarda olağandışı rahatsızlıklar da kalp hastalığına işaret eder. Ayaklarda yanma hissi de kalp hastalığının bir göstergesidir. Baldırlarda ve uyluklarda da rahatsızlık görülebilir. Bacaklarda ve ayaklarda şişme de kalp hastalığının bir öteki potansiyel göstergesidir.

KALP HASTALIĞININ ÖBÜR BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sorunla yakından ve besbelli bir biçimde bağlı olan kalp hastalığının başka semptomları nefes darlığı, göğüste sıkışma, göğüste ağrı, göğüste çok basınç ve anjina yahut göğüste rahatsızlıktır. Kalbinde sorun yaşayan şahıslarda boyun, çene, üst karın bölgesi ve hatta boğaz bölgesinde ağrılar da olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.