Belçika’da toplu taşımada maske zaruriliği sona erdi

Belçika hükümetinin Covid-19 önlemleriyle ilgili toplantısının bitiminde basına açıklama yapıldı.

Hükümetin aldığı 23 Mayıs Pazartesiden itibaren geçerli kararlara nazaran, toplu taşıma araçlarında yolcuların maske takma zaruriliği bulunmayacak.

Yalnızca hastaneler, tabip muayenehaneleri ve eczanelerde maske zaruriliği sürecek. Çok kalabalık yerlerle hasta ve yaşlı bakım konutu üzere yerlerde maske takılması tavsiye edilecek.

Belçika’ya seyahatlerde daha evvel uygulanan ve bir kısmı gevşetilen önlemler de kaldırıldı. Böylelikle AB üyesi olmayan ülkelerden Belçika’ya yapılacak “mecburi olmayan” seyahatler için uygulanan kısıtlama sona erdi.

AB dışından gelenlerin Belçika tarafından tanınan geçerli bir Covid-19 sertifikası göstermesi mecburiliği da kalmadı. Covid-19 sertifikası aşı olunduğunu, hastalığın 6 ay içinde geçirildiğini yahut son 72 saatte negatif sonuç vermiş bir PCR testi olunduğunu gösteriyor.

Yolcuların ayrıyeten Belçika’ya girişte Covid-19 için takip formu doldurması da artık istenmeyecek.

Belçika’da son aylarda salgınla ilgili bilgilerdeki olumlu gidişat devam ediyor. Hadiselerin düşmeye devam ettiği ülkede şu anda günlük hadise sayısı 3 bin 500, günlük vefat sayısı 10 civarında seyrediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.