CHP’li Gamze Taşcıer yetersiz kalan OMÜ’nün eczacılık fakültesi için reaksiyon gösterdi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ) üç yıl evvel kurulmasına rağmen fiziki altyapısı ve akademik takımı tamamlanmayan eczacılık fakültesine yerleşenlerin, kurallar sağlanana kadar Gazi Üniversitesi’nde eğitim görmesi için yapılan protokol YÖK’ten döndü. CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, “Neden OMÜ’ye fakülte kurması için müsaade verdiniz? Fakülte mi kuruyorlar market mi açıyorlar anlamak mümkün değil” reaksiyonunu gösterdi.

YÖK, hazırlığı “Eczacılık Programlarında Eğitim ve Başlanması ve Sürdürülmesi İçin Gerekli Taban Koşullar” başlıklı çalışmasını, Ocak 2019’da üniversitelere gönderdi. Haziran 2019’da ise OMÜ’nün istemi, YÖK’ün kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla OMÜ’de eczacılık fakültesi kuruldu. Lakin ortadan geçen üç yılda fiziki altyapı ve akademik takım imkanlarını geliştiremeyen OMÜ, gerekli koşullar sağlanana kadar OMÜ Eczacılık Fakültesi’ne yerleştirilen öğrencilerin, eğitim-öğretimlerine Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde devam etmesi için mart ayında Gazi’yle protokol imzaladı. CHP’li Taşıçer de protokolü Meclis’e taşıdı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede Taşcıer, gerekli kaideleri sağlamayan fakültenin neden ve nasıl açıldığını sordu. Taşcıer’in önergesine verilen cevapta OMÜ öğrencilerinin Gazi’de eğitim görmesi isteminin YÖK’ün haziran ayındaki toplantısında reddedildiği belirtildi.

“İÇLER ACISI”

Taşcıer, YÖK’ün kararının akabinde fakültenin bu yıl da öğrenci almayacağını kaydetti. Taşcıer, “Madem YÖK olarak eczacılık programlarının başlatılması için gerekli minimum şartları öncesinde üniversitelere bildirdiniz, neden OMÜ Rektörlüğü’nün bu yazıdan sonra eczacılık fakültesi açma talebini uygun buldunuz? Kâfi ve gerekli şartlar sağlanmamış olsa da birilerinin ricası mı tesirli oldu?” reaksiyonunu gösterdi. “Türkiye’de çok net bir eczacılık fakültesi enflasyonu var” diyen Taşcıer, “Kulaklarının üzerine yatmışlar, ‘hallolur’ temennisiyle daima yeni fakülte açıyorlar” sözlerini kullandı. Taşcıer, “YÖK’ün aslında kapatılması gerekiyor lakin bu kadar temel bir vazifesini dahi yapmaktan aciz bir kurum olması nitekim içler acısı. Fakülte mi kuruyorlar market mi açıyorlar anlamak mümkün değil. Bu türlü bir anlayışa ülke yönetiyor denilebilir mi? Türkiye yönetilmiyor, savruluyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.