Çin’den Tayvan’a sert ihtar: Savaş açarız

Dünyanın gözü 108 gündür Rus işgali altındaki Ukrayna’dayken Uzakdoğu’da da tansiyon son devirde yükseliyor. Son olarak Çin Savunma Bakanı’ndan çok sert bir açıklama geldi.

Çin’den Tayvan’la son periyotta artan tansiyona ait sert bir açıklama geldi.

Singapur’da dün ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin’le kritik bir görüşme yapan Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, “Tayvan bağımsızlığını ilan ederse savaş başlatmaktan çekinmeyiz” dedi. Austin’le birinci kere yüz yüze görüşme gerçekleştiren Wei, “Tayvan ve Çin’i ayırmaya cüret edenler çıkarsa Çin ordusu bedeli ne olursa oldun savaş açmakta tereddüt etmez” diye konuştu.

Çinli bakan, Tayvan’ın bağımsızlığı için atılacak her türlü adımın kararlı bir halde “ezileceği” iletisi vererek “Tayvan Çin’e aittir” dedi.

“ÇİN GİDEREK DAHA SALDIRGAN BİR YOL İZLİYOR”

ABD Savunma Bakanı Austin’in de görüşmede Çin’i bölgede istikrarı bozan adımlar atmaktan uzak durması konusunda uyardığı kaydedildi. Austin, gazetecilere yaptığı açıklamada da Çin’in bölgede giderek daha saldırgan bir yol izlediğini söz etti.

Tayvan’da tansiyon, Çin’in adaya çok sayıda uçak göndermesiyle son periyotta giderek tırmandı. Rusya’nın Ukrayna işgali, Çin’in de Tayvan’ı işgal edebileceği istikametindeki telaşları artırdı. ABD Lideri Joe Biden, geçen ay Japonya’ya yaptığı ziyarette Çin’in muhtemel atağında Tayvan’a her türlü askeri takviyesi vereceklerini açıklamıştı.

Tayvan’ın Çin anakarasına bağlanması, Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in ülkeyi 2050’ye kadar birleştirerek güçlendirme planının en kıymetli ayaklarından biri olarak görülüyor. “Tek Çin” unsurunu benimseyen Çin, halihazırda Tayvan’ı ülkenin bir kesimi olarak görüyor. Ülke son periyotta ordusunu modernize etmek için büyük yatırımlar yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.