Covid-19 hadiseleri yükselişte: ‘Maskeler erken çıkarıldı’

Uzmanlar, bilhassa toplu taşıma ve sinema tiyatro üzere toplu bulunulan yerlerde maske takılmasının değerine dikkat çekerek olay sayılarının artabileceğini söyledi. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Haluk Eraksoy,Bu hastalığın sona ermediğinin altını çizmek zorundayız. Maskeler erken çıkarıldı. Omicron’un yeni varyantları BA4 ve BA5 Avrupa’da çıktı. ‘Aşı oldum üstüne de bu hastalığı geçirdim bana bir şey olmaz’ diyenlerin bu yeni varyantla hastalanma olasılıkları çok yüksek” 

“MASKELERİ TAKMAYA DEVAM ETMELİYİZ”

Hürriyet’ten Meltem Güna’ın haberine nazaran, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da “ABD, Avrupa ülkeleri, Çin ve Kore’de artış var. Bu artış Omicron’dan kaynaklanan iki yeni mutant virüsten çıktı. Omicron’a nazaran daha süratli bulaşıyorlar fakat klinik seyirleri hafif. Türkiye’de de bir hadise artışı görülüyor. Üç doz mRNA aşısı olanlar ağır tablodan şimdilik korunuyor. Bizim de en azından ülkeye girişlerde önlem almamız gerekiyor” teklifinde bulundu.

Türk Toraks Derneği Genel Lideri Prof. Dr. Oya İtil ise “Umarım sonbaharda tekrar yeni bir dalga ile karşılaşmayız. Test saysını artırmamız, aşılamaya devam etmemiz, kapalı alanlarda, toplu ulaşım araçlarında, uçaklarda maskeleri takılmaya devam etmeliyiz” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.