Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Cemevlerine yapılan taarruzların peşlerini bırakmayacağız

Muharrem Ayı nedeniyle İstanbul Valiliği tarafından Yas-ı Matem oruç programı düzenlendi. Programda konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “Cemevlerimize yapılan atakların hesabını birlik, beraberlik ruhuyla sonuna kadar soruyoruz. Olayın failleri hukuk önünde cezasını almadan, gerilerindeki örgütler ortaya çıkmadan bu işin peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

İstanbul Valiliği Muharrem Ayı nedeniyle bugün saat 20.29’da İstanbul Arkeolojisi Müzesi’nde Yas-ı Matem oruç açma programı düzenledi. Programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkalığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, cemevi dedeleri ve dergâh liderleri katıldı.

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Bizleri, Ramazan-ı Şerif’in akabinde, Şehrullahi’l-Muharrem’e eriştiren ve bu dost meclisinde buluşturan Rabbimize şükürler olsun. Muharrem oruçlarımızı ve bu mübarek ayda yaptığınız ibadetleri dergâhı izzetinde makbul eylemesini Büyük Mevla’dan niyaz ediyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, her birinize en kalbi selamlarını ve Muharrem lokmalarımızın kabul olması dileklerini iletiyorum. Canlar, pahalı kardeşlerim, El-Eşhürü’l-Hurum aylardan Muharrem o denli bir aydır ki, birçok kıymetli hadise bu ayda vuku bulmuştur. Muharrem ayının 10’u, Hazreti Âdem’in tövbesinin kabul olduğu gündür. Hazreti Musa, Firavunun zulmünden 10 Muharrem’de kurtulmuş, Hazreti Nuh’un gemisi de tekrar o gün demirlemiştir. Hazreti İsa Muharrem ayının 10’unda dünyaya gelmiş ve yeniden Muharrem’de göğe yükseltilmiştir. Hazreti Eyüp, hastalığından Muharrem’de şifa bulmuş, Hazreti Yusuf kuyudan 10 Muharrem’de çıkmıştır. Kerbela, içinde barındırdığı ibretlik dersler ve hikmetlerle bize birlik olmanın değerini, kardeşliği muhafazanın, nifaktan ve tefrikadan uzak durmanın ehemmiyetini göstermektedir” diye konuştu.

“KERBELAYI HAKİKAT ANLAMALIYIZ”

Oktay, Hz. Hüseyin’i anlamak gerektiğini belirterek “Kerbela’nın bıraktığı miras ve dersle, ne kutsallarımız ne de Ehlibeytimiz ayrışmanın çıkış noktası olamaz. Fakat ne yazık ki, bugün İslam dünyasını çatışmalar, kan ve gözyaşı sarmış durumdadır. Müslümanlar dünyanın dört bir yanında mezhepçilik, ırkçılık ve terör fitnesi yüzünden önemli yaralar almaktadır. DEAŞ, FETÖ, El Düstur, PKK, DHKP-C, Boko Haram ve Eş Şebab üzere taşeron örgütler huzura karşı fitneyi körüklemektedir. Terörün Suriye’de, Yemen’de yahut coğrafyanın öbür bir yerinde katlettiği insanların tamamı, etnik ve mezhebi kimliği ne olursa olsun, bizim kardeşlerimizdir. Hamuru kardeşlikle yoğrulmuş bu topraklara, etnik köken ve mezhep fitneleri ekmeye çalışanların tüm uğraşlarını boşa çıkarmak bizlerin elindedir ve o denli de yapıyoruz. Kirli bir provokasyonla Cemevlerimize yapılan taarruzların hesabını birlik, beraberlik ruhuyla sonuna kadar soruyoruz. Olayın failleri hukuk önünde cezasını almadan, gerilerindeki örgütler ortaya çıkmadan bu işin peşini bırakmayacağız. Birebir halde Kartal Cemevi Vakfı Lideri Selami Sarıtaş’a yapılan yakışıksız hücumun faillerini de adalete teslim edeceğiz. Birliğimizi ve beraberliğimizi maksat alan bu cins zihniyetlerin her vakit karşısında olacağız” tabirlerini kullandı.
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da, “İki gün evvel Kartal Cemevi Vakfı Liderimiz, Selami Sarıtaş meskeninin önünde menfur bir taarruza uğradı. Bir defa de sizlerin huzurunda bu nahoş saldırıyı lanetliyorum. Selami Bey’e geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Birliğimize, dirliğimize, kardeşliğimize kast edenler ortamıza nifak tohumları ekmeye çalışanlar hukuk önünde asla cezasız kalmayacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.