Erkekler tartıştı: Eşit miyiz?

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Haller Gençlik Merkezi’nde “Eşit miyiz? Erkekler Tartışıyor” isimli söyleşi düzenledi.

ANKA’nın haberine nazaran, konuşmacılardan Doç. Murat Göç Alım, erkek olma durumunun bir cinsiyet göstergesi olmasına karşın “erkeklik” olgusunun toplumsal olarak şiddet üreten bir hale geldiğini istatistiklerle anlattı. Erkeklik-erillik durumunun bayana yönelik şiddet ve ayrımcılık ürettiğini söylerken, bu durumun aslında yüklediği toplumsal cinsiyet rolü sebebiyle erkeklere de büyük ziyan verdiğini anlatan Murat Göç Alım, söyleşinin son kısmında neler yapılması gerektiğini konuklarla birlikte tartıştı.

Bilgin, ayrıyeten toplumsal cinsiyet eşitliği için tüm erkeklerin ‘ayrıcalıklarının farkına vararak’ bunları toplumsal cinsiyet rolleri yüzünden kazandıklarını fark edip bu ayrıcalıklarından vazgeçmeleri gerektiğini söyledi.

‘ASKERLİK VE SÜNNET HÜKÜMRAN ERKEKLİĞİ TEKRAR ÜRETİYOR’

Dr. Atilla Barutçu ise askerlik, sünnet üzere ritüellerin erkekliği yücelten taraflarına dikkat çekerek hükümran erkekliği yine ürettiğini anlattı.

Erkeklik üzerine yapılacak çalışmaların eleştirel ve pro-feminist bir çizgide ilerlemesi gerektiğinin altını çizen Barutçu, kendi ferdî tecrübelerinden bahsederek erkekliğin farklı toplumsal pozisyonlarla kesişimi üzerinden düşünülmesi gerektiğini belirtti ve eşitlik için erkekler ortası şuur yükseltmenin gerekliliğini belirtti.(HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.