Hakkari’de tarım topraklarını çekirgeler istila etti

Yüksekova ilçesinde ekili tarım alanlarında çekirge yoğunluğu yaşanıyor.

Çekirgelerin her geçen gün sayılarının artması, bölge halkını endişelendiriyor.

İlçenin Altınoluk, Beşbulak ve Yoncalık köyleriyle ovada, çekirgeler ekili tarım topraklarına ziyan veriyor.

İlaçlama çalışması başlatan bölge halkı, birinci sefer bu türlü ağır bir çekirge istilasıyla karşılaştıklarını söyledi.

“Hasat yapamayacak duruma geldik”

İmkanları ölçüsünde çekirgelerle uğraş ettiklerini belirten Ercan Çakmak, “Buğday ve yoncalarımızın hasadını yapamayacak duruma geldik. Günlerdir ilaçlama yapıyoruz. Çekirge sürüsünün sayılarında her gün artış oluyor. Son yılların en rahmeti devrini yaşıyoruz. Lakin ekinlerimiz çekirgeler yüzünden ziyan görüyor. Tahlil bulunmasını istiyoruz” dedi.

“İlk kez bu türlü sürü halinde çekirge sürüsü görüyorum”

Eskiden de çekirgelerin olduğunu lakin hiç bu kadar ürkütücü biçimde sürüler halinde bulunmadığını belirten Agit Çakmak ise, “73 yaşındayım, şu ana kadar bu türlü bir şey görmedim. Birinci kere bu türlü sürü halinde çekirge sürüsü görüyorum. Mağdur durumdayız. Çekirgeler, buğday tarlalarımızı istila etmiş durumda. Bu yıl bereketli bir dönem geçiriyorduk. Âlâ randıman alacağımızı düşünüyorduk. Lakin 3 haftadır çekirgelerin verdiği ziyan büyük boyutlara ulaştı” diye konuştu.

“Larva periyodu ilaçlaması sonuç veriyor”

Ziraat Mühendisi Rıdvan Yiğit, ilaçlama çalışması için geç kalındığını, 20 seneyi aşkın müddettir ilçede ve kimi köylerde çekirge istilasıyla çaba edildiğini, kimi yıllarda daha fazla görüldüğünü söyledi.

İklim ve hava şartlarının seyrine nazaran durumun değişkenlik gösterdiğini belirten Yiğit şunları söyledi:

“Ancak mart, nisan ayında çekirgeler larva devrindeyken yapılan ilaçlı uğraş sonuç vermektedir. Bu sene Dağlıca bölgesinde yaptığım çalışmalar sonucunda nisan ayında uyguladığımız gerçek ilaç ve ilaçlama usulüyle bu bölgede çekirge popülasyonunun önüne geçmiş olduk.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.