Halk, gerçekçi çözüm bekliyor

Halk, gerçekçi çözüm bekliyor

Saray, ülkeyi uçuruma sürüklerken milyonlar umutsuz. YÖNEYLEM’in araştırmasına göre kararsızlar ve oy kullanmayacakların oranı yüzde 20’yi geçti. Halk, iktidarı istemiyor ama muhalefete de yakın değil.

SİYASET 07.04.2022 08:13

Halk, gerçekçi çözüm bekliyor

Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Ekonomik buhran ve yönetim krizi her geçen gün derinleşirken Türkiye seçim atmosferine girdi. Peş peşe paylaşılan kamuoyu yoklamalarında ülkedeki en önemli sorunun geçim sıkıntısı, işsizlik ve hayat pahalılığı olduğu görülüyor.

Bu durum, Cumhur İttifakı’nın oylarını hızla eritti. Buna rağmen muhalefet cephesinde de ciddi bir oy artışı sağlanamıyor. Halk ne iktidarın ne de muhalefetin, sorunlarına gerçekçi çözümler üretebileceğine ikna olmuyor. Kararsız ve oy kullanmayacak-tepkili bir seçmen kitlesi ise hızla büyüyor.

EKONOMİK KRİZ EN ÖNEMLİ SORUN

Son olarak YÖNEYLEM’in Türkiye Siyaset Paneli Mart 2022 araştırması da benzer bir tabloyu ortaya koydu. 27 il ve 200 farklı noktada gerçekleşen çalışma için 2 bin 400 yurttaş ile görüşüldü. Araştırma sonuçları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranına, ekonomik krizden halkın asgari ücret beklentisine pek çok konuyu masaya yatırdı. Ankete göre “Türkiye’nin acilen çözülmesi gereken sorunları” arasında yüzde 68,3 ile yine ekonomik kriz yer aldı. İkinci sıraya yüzde 33 ile verilen ‘enflasyon’ yanıtı yerleşirken dördüncü sırada yüzde 9 ile işsizlik var. Araştırmanın dikkat çeken sonuçlarından biri de AKP ve MHP seçmeninin bile ezici çoğunluğunun asgari ücretin yeniden belirlenmesi talebi. Öte yandan Saray yönetiminin ülkeyi içine attığı kaosun yurttaşlarda yarattığı umutsuzluk da gözler önüne serildi. Halkın yüzde 90’ına yakını ülkenin geçen yıla göre daha kötüye gittiğini, yüzde 60’dan fazlası da ilerleyen süreçte daha kötüye gideceğini düşünüyor.

***

Kararsızlar ve tepkililer üçüncü sırada

AKP’nin oy oranının son bir buçuk yıldır yayımlanan neredeyse tüm anketlerde eridiği görüldü. Ancak bu oran yüzde 25’in altına henüz inmiş değil. Buna karşın muhalefette de hala belirgin bir sıçrama yok. En dikkat çeken nokta ise kararsızlar ve oy kullanmayacak seçmenin toplamda yüzde 20’yi aşarak üçüncü parti konumuna yükselmesi. Kararsız ve tepkili seçmenin tavrı, seçimin kaderine etki edecek.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.