Hollanda’dan F-35 ve MQ-9 kararı

2025’te teslim alınması planlanan 6 adet F-35 için Hollanda Savunma Bakanlığı’nın, Temmuz 2022’den evvel sipariş vermesi gerekiyor. Bu gerçekleşmezse, F-35’lerin teslimat programında bir boşluk oluşacak ve Hollanda’nın üçüncü F-35 filosunu tamamlaması en az 2 yıl ertelenecek.

Halihazırda 46 adet F-35A siparişi bulunan Hollanda, birinci F-35’ini ise 2013 yılında teslim aldı. Bu yılın sonuna kadar Hollanda’ya teslim edilen F-35A sayısının 34’e ulaşması planlanıyor.

Ayrıca Hollanda, operasyonel muhtaçlıklar nedeniyle 4 adet MQ-9 Reaper alımı gerçekleştiriyor. Lakin Reaper’ın mevcut MQ-9A konfigürasyonunun üretimi sona eriyor. Bu sebeple Hollanda’nın, en geç Ağustos 2022’ye kadar Reaper siparişini resmi olarak vermesi gerekiyor. Siparişin verilmesi durumunda Hollanda’nın Reaper filosu, 8’e yükselecek.

Hem F-35 hem de Reaper siparişlerinin bahsi geçen tarihlerde verilmesi için kabine tarafından Hollanda Savunma Bakanlığı’na ek bütçe tahsis edilmesi gerekiyor. Hollanda, son periyotta yaşanan gerginliklerden dolayı savunma bütçesini sistematik olarak arttırıyor.

KAYNAK: SAVUNMASANAYİİST

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.