HSK Gülşen açıklaması yaptı: Yargı bağımsızlığına hürmet gösterin

Hakimler ve Savcılar Heyeti (HSK), müzikçi Gülşen’in tutuklanmasının akabinde yaşanan tartışmalar üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Şarkıcı Gülşen’in dört ay evvel verdiği konserde imam hatip liselilere yönelik sarf ettiği kelamlardan ötürü tutuklanmasına reaksiyonlar artarken Yargıçlar ve Savcılar Şurası (HSK), “hakimlere buyruk ve talimat niteliği taşıyan her türlü hareket ve telaffuzdan kaçınılmasının anayasal mecburilik olduğu” açıklaması yaptı.

Kurulun internet sitesinden yapılan duyuruda, son günlerde kimi basın yayın organlarında ve toplumsal medya mecralarında hakim ve cumhuriyet savcılarını yargısal takdir hakkı sonlarında kalan ve kanun yollarına tabi birtakım karar ve uygulamaları üzerinden yıpratmaya dönük, maksat gösteren, tenkit sonlarını aşan ve hakaret boyutuna varan açıklama ve toplumsal medya paylaşımları nedeniyle açıklama yapılması zarureti doğduğu belirtildi.

Açıklamada, Anayasa’nın 138. unsurunda, “Hakimler, misyonlarında bağımsızdırlar, Anayasa’ya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine nazaran karar verirler. Hiçbir organ, makam, merci yahut kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve yargıçlara buyruk ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz yahut rastgele bir beyanda bulunulamaz.” kararlarının yer aldığı hatırlatıldı.

HSK açıklamasında, “Anayasa’nın 138. unsuru çerçevesinde tüm kişi, kurum ve kuruluşlar ile yazılı ve görsel basın organlarının yargı bağımsızlığına hürmet göstererek, yargılama süreçlerine müdahale içeren, yargıçlara buyruk ve talimat niteliği taşıyan her türlü aksiyon ve telaffuzdan kaçınması Anayasal zorunluluktur.” tabirleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.