İhracatçılara verilecek yeni takviyeler muhakkak oldu

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında milletlerarası pazarlarda rekabet avantajı kazandırılması maksadıyla Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan (DFİF) yapılacak ihracat dayanaklarına ait karar yer aldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı kararı ekinde yayımlanan ihracat takviyeleri hakkında kararla bu kapsamda çeşitli alanlarda yapılacak destekleme ölçü ve koşulları belirlendi. Kararla bu alanda yayımlanmış birçok bildiri ve karar yürürlükten kaldırıldı.

Buna nazaran, yüzde 50 oranında ve en fazla 4 yıl müddetince şirketlerin pazara giriş dokümanları ile ruhsatlandırma ve kayıt süreçlerine ait sarfiyatları şirket başına yıllık 4 milyon TL’ye, bu şirketlerin sahip olduğu markaların yurt dışında tescili ve korunmasına ait sarfiyatlar ise 750 bin TL’ye kadar desteklenecek.

TEKNOLOJİ TRANSFERİ DESTEKLERİ

Yurt dışında yerleşik şirketlerin ve markaları alımına gönderdik mali ve hukuksal danışmanlık hizmetlerine ait sarfiyatlar yüzde 50 oranında ve yıllık 3 milyon TL’ye kadar desteklenecek.

Bu şirketlerin ileri teknolojiye sahip ve teknoloji transferi sağlayacak nitelikte olması halinde bu dayanak 7,5 milyon TL’ye kadar çıkabilecek. Bu şirketlerin alımında kullanılan kredi faiz masraflarının TL cinsi kredilerde 5 puanı, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde 2 puanı toplam 45 milyon TL’ye kadar desteklenecek.

Yurt dışında yerleşik şirkete ilişkin markanın alımında kullanılan kredi faiz sarfiyatları için de TL cinsi kredilerde 5 puan, döviz ve dövize endeksli kredilerde 2 puanı kapsayacak halde toplam 30 milyon TL’ye kadar takviye sağlanacak.

EXİMBANK KREDİLERİ

Eximbank tarafından kullandırılan orta ve uzun vadeli yatırım malı niteliğindeki mal ihracatı alıcı kredilerinde Eximbank’ın uyguladığı faiz oranı ile CIRR ortasındaki farka tekabül eden faiz masraflarının tamamı destekleme kapsamında olacak.

Toplamda yüzde 50 oranında olmak üzere, tasarım ve eser geliştirme projesi kapsamında şirketlerin işçi, makine, teçhizat ve yazılım sarfiyatları 3 yıl mühletince ve toplamda 5 milyon TL’ye kadar, gemi ve yat bölümünde faaliyet gösteren şirketlerin tasarım hizmetine ait sarfiyatları de 3 milyon TL’ye kadar desteklenecek.

MARKA VE FUARCILIK DESTEKLERİ

Kararla ayrıyeten, marka ve TURQUALITY, çok kanallı zincir mağaza, UR-GE projesi kapsamında yapılacak desteklemeler, ihracat konsorsiyumu, sektörel ticaret heyeti ve alım, sanal fuar tertibi ile tasarım tertibi dayanaklarına ait kural ve ölçüler da belirlendi.

Kararla belirlenen dayanak oranları; bakanlıkça belirlenen amaç ülkelere yönelik masraflar için 20 puana kadar, maksat kesimlerde olması durumunda ise 5 puan ek edilerek uygulanabilecek. Lakin ödenecek dayanak ölçüsü her kaidede takviyeye husus masrafların yüzde 75’ini aşamayacak. (REUTERS)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.