İliç için cürüm duyurusu: Taammüden kirletildi!

Erzincan İliç’te Fırat Nehri’ne siyanür akıttığı tespit edilen Çöpler Altın Madeni’nin işletmecisi Anagold Madencilik, şirket yetkilileri ve misyonunu berbata kullandığı öne sürülen kamu vazifelileri hakkında TİP tarafından cürüm duyurusunda bulunuldu.

Erzincan’ın İliç ilçesi Çöpler köyünde, Anagold Madencilik Şirketi tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni’nin, Fırat Irmağı’na siyanür akıttığı ortaya çıkmıştı. Yansıların akabinde madenin faaliyetleri durdurulmuştu. Türkiye Emekçi Partisi (TİP) tarafından Anagold Madencilik Şirketi, şirket yetkilileri ve misyonu berbata kullandığı öne sürülen kamu vazifelileri hakkında cürüm duyurusunda bulunuldu.

“HERKES SAĞLIKLI BİR ETRAFTA YAŞAMA HAKKINA SAHİPTİR”

Parti avukatları Şerif Özgür Urfa ve Onur Güneş tarafından İliç Cumhuriyet Başsavcılığına verilen kabahat duyurusu dilekçesinde, Anayasa’nın 17/1. hususunun “Herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını müdafaa ve geliştirme hakkına sahiptir” ve Anayasa’nın 56/1. hususunun ise “Herkes, sağlıklı ve istikrarlı bir etrafta yaşama hakkına sahiptir” formunda düzenlenmiş olduğu hatırlatılırken; yurttaşların sağlıklı bir etrafta yaşama hakkının Anayasa ile teminat altına alındığı anımsatıldı.

“ŞİRKET ÇEVREYİ TAAMMÜDEN KİRLETTİ”

Dilekçede, kabahat duyurusu konusu olaya sebebiyet veren Anagold Madencilik şirketi ve yöneticilerinin yürüttükleri ticari faaliyetleri esnasında taammüden çevreyi kirlettiği ve halk sıhhati ile doğal varlıkları tehlikeye düşürdüğü vurgulanırken, şirkete verilen tüm müsaadelerin iptali istendi.

“SEBEBİYET VEREN KAMU VAZİFELİLERİ CEZALANDIRILSIN”

Dilekçede ayrıyeten, Anagold Madencilik şirketi ve yetkililerinin işledikleri kabahatin önlenmesi ve engellenmesi için misyonlarının gereğini yerine getirmeyen, şirket faaliyetlerini denetlemeyen, gereken idari tedbirleri almayan ve şirketin faaliyet müsaadesini sürdürmesine imkan sağlayarak etraf kirliliğine sebebiyet veren kamu vazifelilerinin de tespit edilerek cezalandırılmaları istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.