İran ve Kazakistan 5 Farklı Alanda İşbirliği Anlaşması İmzaladı

TAHRAN, 27 Nisan (Xinhua) — İran ve Kazakistan çeşitli alanlarda işbirliğine yönelik beş mutabakat zaptı imzalandı.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın bildirdiğine göre Çarşamba günü imzalanan anlaşmalar ticaret, turizm, spor ve gençlik ile gümrük işlerinde işbirliği alanlarını kapsıyor.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir ve konuk Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov’un Tahran’daki imza törenine katıldığı bildirildi.

Törenin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Muhbir, ikili ekonomik ilişkilerin iki ülkenin samimi ve yakın siyasi ilişkileriyle orantılı olacak şekilde teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

İranlı yetkili, mevcut yıllık ikili ticaretin 500 milyon ABD doları olduğunu belirtti.

Günün ilerleyen saatlerinde iki ülke heyetleri arasında gerçekleştirilen toplantıda Muhbir, Tahran ve Astana’nın ulaşım, enerji, sanayi, madencilik ve tarım alanlarındaki işbirliğini genişletebileceğini belirterek, İran’ın bilgi birikimini paylaşmaya hazır olduğunu vurguladı.

Muhbir ayrıca, iki ülke arasındaki turizmi canlandırmaya zemin hazırlamak için direkt uçuşlar gibi daha çeşitli kolaylıklar sağlanması çağrısında bulundu.

Toplantıda İsmailov ise İran ile ilişkilerin geliştirilmesinin Kazakistan’ın dış politika önceliği olduğunu söyledi.

İki lider, yıllık 3 milyar dolarlık ikili ticaret hedefini gerçekleştirmek için sektörler arası işbirliğini geliştirme konusunda anlaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir