İranlı turistler Van esnafına ikili bayram yaşattı

Kurban Bayramı tatilini geçirmek için Van’a gelen İranlı turistler, esnafın yüzünü güldürdü. Başta alışveriş merkezleri ve mağazalar olmak üzere cadde ve sokaklarda yoğunluğun yaşanmasına neden olan İranlı turistler, yaptıkları alışverişle de kentteki esnafa ikili bayram yaşattı.

İranlı turistlerin Van için kıymetli bir potansiyel olduğunu tabir eden Kültür ve Turizm Vilayet Müdürü Erol Uslu, “Van 2022 yılında turizm alanında hak ettiği noktaya koşar adımlarla ilerlemektedir. Daha çok İranlının Van’a gelip Van’da konaklaması ve Van’da geceleme sayısının artması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bu noktada bilhassa otelcilerin ve esnafın yüzünün güldüğünü söylemek mümkündür. Zira doluluk oranında da bir artış kelam konusu. O bağlamda 2022 yılı içerisinde Van’ın turizm alanında uygun bir noktaya gelebileceğine olan inancımı tutmuş oluyorum” dedi.

“İranlı konukların sayısı temmuzun birinci haftası prestijiyle yaklaşık 10 bini bulmakta”

İranlı turistlerin Kurban Bayramı tatilini geçirmek için Van’ı tercih etmelerinin esnafı sevindirdiğinin altını çizen Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Basın Müşaviri Yılmaz Tekin ise, “İranlı konuklarımız Van’a, esnaf ve sanatkarlarına ikili bayram yaşatmıştır. Van Shopping Fest’te yaklaşık 155 bin 500 İranlı konuğumuz Van’a gelirken, bayram nedeniyle gelen İranlı konukların sayısı ise temmuzun birinci haftası prestijiyle yaklaşık 10 bini bulmakta. Münasebetiyle Van esnaf ve sanatkarımız ikili bayram yaşamıştır” sözlerini kullandı.

Nüfusu 1 milyon 200 bine yaklaşan Van’ın aldığı turist sayısının pandemiden evvel 1 milyon olduğuna değinen Tekin, “Bunun 500 bini yerli ve yabancı turistlerden, 500 bini de İranlı konuklardan oluşuyor. Münasebetiyle Van esnaf ve sanatkârlarımız bu bayramı son derece keyifli geçirdiler. Bizler de Van ESOB olarak bu gelişmelerden son derece mutluyuz” diye konuştu.

“İran pazarı Van için can damarıdır”

İran pazarının kendileri için can damarı olduğunu belirten Tamara Business Otel Müdürü Alim Akın, “İran pazarı Van için can damarıdır. Bizim her manada bu pazarı elimizde tutmamız gerekir. Bizim olmazsa olmazımız İran pazarıdır. Onun bedelini bilmemiz gerekiyor” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.