Kibar Feyzo’nun çekildiği tarihi konakta restorasyon çalışmaları başladı!

Türk sinemasının sevilen yapımlarından Kibar Feyzo’nun çekimlerinin yapıldığı Hatay’daki Fatih Aliye Müderris Konağı’nda restorasyon çalışmaları başladı.

Yeşilçam’ın efsanevi ismi Kemal Sunal‘ın başrolünde yer aldığı 1978 yapımı “Kibar Feyzo” başta olmak üzere ‘Adak’, ‘Ezo Gelin’, ‘Kaçak’, ‘Asi’, ‘Kasaba’ ve ‘Sultan Gelin’ gibi Türk sinemasının birçok önemli projesine ev sahipliği yapan yeni adıyla Kavalcık olarak bilinen Harran Mahallesi’ndeki Fatih Aliye Müderris Konağı‘nın restorasyonuna başlandı.

Fatih Aliye Müderris Konağı

RESTORASYON ÇALIŞMALARI 1 YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK!

Daha önce sinema müzesi olması planlanan konakta proje değişikliğine gidilerek film stüdyosu olmasına karar verildi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Hatay Valisi Rahmi Doğan, şöyle konuştu:

“Fatih Aliye Müderris Konağı’ndayız. Reyhanlı’da, Suriye sınırındayız. Buranın hemen 300-500 metre ilerisi Suriye sınırı. Burası 1950’lerde yapılan bir konak ve yıllardır atıl ve metruk bir vaziyette duruyordu. 2021 yılında Hatay Valiliği olarak burasını kamulaştırdık ve projemizi hazırladık. Projemizle birlikte burayı bir film stüdyosuna ve platosuna çeviriyoruz. Bugün itibariyle de restorasyon çalışmalarına başladık, biraz ihale sürecimiz uzun sürdü ancak neticede ihale sürecini de tamamladık. 20 milyon 200 bin lira liraya mal olacak restorasyon işini Mersinli bir firmaya ihale ettik ve firmamız da çalışmalara başladı. Bir yıl içerisinde restorasyon tamamlanmış olacak ve burası Hatay halkının, Türkiye’nin hizmetine girmiş olacak. Çalışmalar tamamlandığında konak Hatay ve Türkiye adına güzel bir mekan olacak. Acele kamulaştırma kararı vererek süreci hızlandıran Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz”

Fatih Aliye Müderris Konağı film stüdyosuna dönüştürülecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.