Nohut üretiminde bu yıl yüzde 22,1’lik artış bekleniyor

AA muhabirinin Tarım ve Orman Bakanlığından edindiği bilgiye nazaran, nohut, yetiştirilmesi fazla zahmetli olmadığı, Anadolu’da kıraç alanlarda da ekilebildiği için çiftçiler tarafından tercih ediliyor.

Tohumları kurumadan yeşil olarak da tüketilebilen nohut, kurutulmuş formda özellikle kış aylarında yemek olarak sofraları süslüyor. Nohutta 2020/2021 pazarlama yılı yurt içi kullanım ölçüsü 509 bin ton, kişi başı tüketim yıllık 5,1 kilogram, yeterlilik oranı ise yüzde 122,3 seviyesinde gerçekleşti.

Son 5 yıllık ortalama nohut üretimi ülkede 567 bin tonu bulurken ortalama randıman dekar başına 116 kilogram seviyesinde hesaplandı.

Türkiye İstatistik Kurumunun varsayımı kapsamında 2022 yılı nohut üretiminin bu yıl geçen yıla nazaran yüzde 22,1 artışla 580 bin ton seviyesinde olacağı öngörüldü. Geçen yıl 475 bin ton nohut üretimi gerçekleşmişti.

Üretimin büyük kısmı İç Anadolu’daki 6 şehirde

Türkiye’de nohut üretimi ağır olarak Ankara, Yozgat, Kırşehir, Konya, Karaman ve Çorum’da yapılıyor. Türkiye geçen yıl yüzde 14 ile en çok İran’a nohut ihracatı yaptı. İran’ı yüzde 8’er ile Pakistan ve Suriye, yüzde 6 ile Irak takip etti.

Bu yılın ocak-haziran periyodunda ise ihracatta Irak, Azerbaycan, Lübnan ve Gürcistan dikkati çekti. Bu devirde Irak ihracatta yüzde 71’lik oranla birinci sırada yer alırken bu ülkeyi yüzde 12 ile Azerbaycan, yüzde 9 ile Lübnan ve yüzde 6 ile Gürcistan izledi.

“Ülkemiz baklagillerin gen merkezi durumunda”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarımda kendine yeten bir ülke olmanın, bugün gelinen noktada büyük kıymet taşıdığını söyledi.

Kendine yeten bir ülke olabilmek için de tohum muhtaçlığının yurt içinden karşılanmasını gereklilik olarak gördüklerini vurgulayan Kirişci, tarla bitkilerinde 911 yerli ve ulusal çeşidin tescil ettirildiğini bildirdi.

Kirişci, tescillenen 94 çeşidin nohut, kuru fasulye, mercimek üzere yemeklik dane baklagiller olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkemiz başta nohut olmak üzere baklagillerin gen merkezi durumundadır. Baklagiller; istihdama olan katkıları, ihracat potansiyelleri, ekim nöbetine basitçe girebilmeleri, nadas alanlarının azaltılmasında tesirli olmaları nedeniyle kıymetli bir eserdir.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.