Pakistan ordusu: Eski Cumhurbaşkanı ülkeye dönmeli

Ulusal basındaki haberlere nazaran, özel bir televizyona röportaj veren İftikhar, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşayan Müşerref’in ailesiyle irtibata geçtiklerini söz etti.

İftikhar, askeri liderliğin eski Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref’in berbatlaşan sıhhati sebebiyle ülkeye dönmesi gerektiğine inandığını belirterek, ailesinin karşılık vermesi halinde gerekli ayarlamaları yapabileceklerini kaydetti.

Müşerref tedavi için Dubai’ye gitmişti

Tedavi için gittiği Dubai’de 2016’dan bu yana yaşayan 78 yaşındaki Müşerref, kalp ve karaciğer yetmezliğine yol açan amiloidoz hastalığından muzdarip.

Genelkurmay Lideri olduğu 1999’da darbeyle vazifeye gelen Müşerref, 2001’de resmen Cumhurbaşkanı olmuştu. Müşerref, 2007’de vazife mühletinin uzatılması isteğine karşı çıkılmasının akabinde anayasayı askıya almış ve harikulâde hal ilan etmişti.

Bir yıl sonra, Meclis’e misyondan alınması için sunulan tasarının akabinde istifa eden Müşerref hakkında, 2013’te anayasayı ihlal ve vatana ihanet cürmünden dava açılmıştı. Bu tarihten beri daima tekrar görülen ve ertelenen dava 17 Aralık 2019’da sonuçlanmış ve Müşerref idam cezasına çarptırılmıştı. Müşerref, hakkındaki idam kararına karşı 16 Aralık 2020’de Anayasa Mahkemesine temyiz müracaatında bulunmuştu.

“Çin ile bağlantılar kritik” vurgusu

İftikhar, Kara Kuvvetleri Kumandanı Kamar Cavid Bacva’nın Çin ziyaretine atıfta bulunarak, Pekin’in Pakistan’ın savunma hünerlerinin artırılmasında kıymetli rol oynadığını belirtti.

Çin ile Pakistan ortasındaki bağların stratejik ehemmiyette olduğunun altını çizen İftikhar, bu ilgiyi bölgesel barış için kritik olarak nitelendirdi.

Komplo tezlerine yine ret

İftikhar, silahlı kuvvetlerin bütçeden aldığı hisseyle ilgili olarak da 2020’den bu yana orduya ayrılan bütçede artış olmadığını aktardı.

Enflasyon açısından bakıldığında bütçelerinin azaldığına işaret eden İftikhar, ordunun 100 milyar Pakistan rupisinden (yaklaşık 485 milyon dolar) az bütçesi olduğunu söyledi.

İftikhar, eski Başbakan İmran Han’ın ABD’nin komplosu ile misyondan düşürüldüğüne dair savları reddetti.

31 Mart’taki Ulusal Güvenlik Komitesi Toplantısı’na atıf yapan İftikhar, iştirakçilerin açık ve ayrıntılı olarak rastgele bir komploya dair ispat olmadığı tarafında bilgilendirildiğini kaydetti.

Şahbaz Şerif Başbakan seçilmişti

AA’nın haberine nazaran, ülkede 3 periyot başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da Meclis’te düzenlenen seçimde 174 oy ile salt çoğunluğun takviyesini alarak Başbakan seçilmişti.

Pakistan’da parlamentoda 10 Nisan’da yapılan inanç oylaması sonucu 174 hayır oyu alan İmran Han hükümeti düşmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.