Paylan: Erdoğan Demirtaş ile beni hapishanede dinlemiş

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan Flash TV’de yayınlanan Başkentte Gündem yayınına konuk oldu. Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na aitmiş gibi montajlı bir videoyu gerçekmiş gibi anlatması üzerine değerlendirmeler yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonuçlarına saygı göstermesi gerektiğini belirten HDP’li Paylan, bir ay önce HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nde ziyaret ettiğini anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cezaevinde kendini dinlediğini belirten Paylan şunları söyledi:

“Sayın Demirtaş’la saatlerce ülkenin geleceğini konuştuk. ‘Nereye gidersen benim selamımı götür’ dedi. Ben de 50’ye yakın meydanda konuştum Selahattin Demirtaş’ın selamını götürdüm. O konuşma cezaevinde yaptığımız açık bir konuşma. Türkiye’nin en saygın siyasetçilerinden birisi ve bir milletvekili konuştuk, açık görüş yaptık. Bu konuşmayı Tayyip Erdoğan dinlemiş biliyor musunuz? Görüşme odamızın içine ses mikrofonu koymuş ve bunu ifşa etti. Bana nefret söylemi kullanarak, ‘Garo bilmem nesi’ var diyerek, devamını söylemeyeyim RTÜK size ceza yazar. ‘Selahattin Demirtaş’la görüşmüş’ dedi. Tamamen yalan ifadeler, dinleyen de manipüle ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Türkiye’nin bir milletvekiliyle Türkiye’nin daha ceza almamış siyasetçisini dinliyor. Dinlemek suç birde meydanlarda ifşa ediyor.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Paylan’ın işaret ettiği konuşmayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 Nisan’da Ankara’da gerçekleştirdiği büyük mitingde yapmıştı. Paylan’a hakaret eden Erdoğan şunları kaydetmişti:

“Yine aynı tarafta bölücü emellerini gerçekleştirmek için, artık ilk asrını geride bırakmaya hazırlandığımız Cumhuriyetimizle hesaplaşmak için yanıp tutuşanlar var. Gelin bize öyle bir söz verin ki artık bunların herhangi bir umudu kalmasın. Diyarbakır’da Yasin Börü’leri şehit eden namussuzlar bunlar değil mi? Benim Kürt kardeşlerimi sokağa döküp, 51 tane Kürt kardeşimizin ölümüne sebep olan bunlar değil mi? Yine bunlar ne diyor? ‘Selo’yu çıkaracağız.’ Geçen gün bir bozuntu var Garo diye. O Garo bozuntusu gitmiş ziyaret etmiş, demiş ki ‘Şimdi nasıl olsa çıkacağım, çıktıktan sonra Öcalan’ı ziyaret edeceğim ve ziyaretimle birlikte de ondan bu görevi devralacağım.’ Düşünün, şimdi oradan Öcalan çıkacak, görevi buna verecek. Öyleyse çok çalışacağız. Yani biz böyle bir görevde olduğumuz sürece ne Selo çıkabilir ne de affedersiniz o evlat, yavru katili çıkabilir, çıkamaz. Cezasını çekecek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir