Polis ve zabıtalar 305 köpeği görünce yıkımı erteledi

Eyüpsultan’da, İstanbul’da ortalarında yasaklı ırkların da bulunduğu sokağa atılmış ve hasta köpeklerin bakımının yapıldığı Göktürk Hayvanseverler Derneği barınma alanı, İstanbul Orman Müdürlüğü yerini işgal ettiği gerekçesiyle yıkılmak isteniyor. 25 yıldır faaliyetini sürdüren barınma alanının bugün planlanan yıkımı, içerideki 305 köpeğin yerleştirileceği bir yer bulunamadığı için ileri bir tarihe ertelendi.

Hayvanseverlerin Kemerburgaz Ormanı’ndaki bir alanda 25 yıl evvel faaliyete geçirdikleri Göktürk Hayvanseverler Derneği barınma alanı yıkılma tehlikesi yaşıyor. İstanbul Orman Müdürlüğü’ne ilişkin yere kurulduğu gerekçesiyle şikayet edilen barınma alanında keşif yapan yetkililer bugün için yıkım kararı aldı.  Polis, zabıta ve yıkım grupları, kararın uygulanması için erken saatlerde barınma alanına gelirken, bakımı yapılan 305 köpeğin yerleştirileceği bir yer bulanamaması nedeniyle yıkımdan vazgeçildi. Mevzuyla ilgili tutanak tutulmasının akabinde gruplar bakım alanından ayrıldı.

Göktürk Hayvanseverler Derneği’nde yıllardır istekli bakıcılık yaptığını belirten Hülya Emre, “Burası Orman Müdürlüğüne bağlı bir yermiş. En az 25 yıllık geçmişi olan bir barınak burası. Burada yaşlı, engelli hayvanlar var. Yasaklı ırk kümesinden kimi köpekler var. Ne yazık ki bu hayvanların dönecek bir sokağı, bir barınağı, bir mahallesi yok. Aslında bu barınak uzun yıllardır kamu hizmeti veren bir barınak. Çeşitli formlarda yuvalandırmalar oluyor, engelli hayvanlara yuva açılıyor. Yıkım olursa bu hayvanların nereye gidecekleri aşikâr değil. Engelli hayvanlar var, hepsinin başka ayrı kullanmış olduğu ilaçlar var. Farklı tedavileri var, bunları burada çalışanlar biliyor yalnızca.

Biz derneğin tıpkı biçimde burada devam etmesini istiyoruz. Bu hayvanların bildiği alanda, inançlı ortamda hayatlarının devam etmesini istiyoruz” dedi.

BURADA BİNLERCE HAYVANIN HAYATI KURTARILDI

Göktürk Hayvanseverler Derneği İdare Şurası Lideri ve Kurucu üyesi Nilgül Sayar ise “Bu barınak 25 yıllık bir yer; işgaliye. Binlerce hayvanın hayatını kurtarmış bir yer. Ama şikayetler sonucu şu an yıkılmak isteniyor. Bugün de Orman Müdürlüğü vazifelileri ve zabıta  burada, köpekleri boşaltıp yıkmak istiyorlar. Köpekleri alabilecek tek bir kurum var; İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Bu kapasiteye sahip bir yer. Burada 300 civarında hayvan var. Şu an Büyükşehir Belediyesinin de bu türlü bir hazırlığı olmadığı söyleniyor. Şu anda köpekleri nakledecekleri bir yer göstermeleri gerekiyor. Fakat hiçbir yer göstermediler. Cuma günü geldiler, pazartesi 10.00’da yıkım yapacağız dediler. İki günde bir şey yapmamız imkansız köpeklerimiz hala burada. Burada sağlıklı, hasta, hepsinin durumları başka ayrı köpekler var. İki günde bu türlü bir yer inşa etmek mümkün değil. Onun için şu an burada beklemedeyiz” diye konuştu.

BİZE TEBLİGAT GELMEDİ

Sayar, yetkililerin keşif için geldiği güne kadar tahliyeyle ilgili bilgilerinin olmadığını argüman ederek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Son şikayetle ilgili olarak Orman Müdürlüğüyle bir görüşmemiz oldu lakin bize tebligat gelmedi. Bildiri edildiğini argüman ediyorlar, lakin bize bir tebligat gelmedi. Hatta az evvel karakoldan arandım, ‘tebligat gelmiş, tabir vermeye gelir misiniz’ denildi”

Nilgül Sayar, yıkımın iptal edilmesinin akabinde ise “Yıkımın iptal edilmesinin akabinde ise “Hayvanlar buradan çıkmadan yıkım yapmaları çok güç. Bizim kayıtlı yasaklılarımız da var. O hayvanların sokakta kalması üzere bir durum kelam konusu değil yasal olarak da. O yüzden muhtemelen bir müddet tanıyacaklardır” biçiminde konuştu.

Dernek gönüllülerinden Ayşın Even Gnaegi da yıkım kararıyla ilgili şunları söyledi: “Çok hüzünlüyüz zira hiçbir tebligat yapılmadan 305 hayvanımızın olduğu, yalnızca gönüllüler tarafından her türlü takviyenin yapıldığı bir yer için, nasıl olduysa bir yıkım kararı alınmış. 2015’den beri bu derneğin kurucu üyesiyim. Çok önemli sahiplendirmeler, kısırlaştırmalar ve tedaviler yapıyoruz. Belediyeyi karıştırmadan, yalnızca kendi aramızdaki imkanlarla bunları sağlıyoruz. Bize dayanak lazım, bizim üzere beşerler lazım. Zira bu hayvanların gidecekleri yer yok. Hasta olanı var, kör olanı var, ilaç içeni var, topalı var, yasaklısı var. Bunları ne yapmamız lazım? Bu önemli bir sorun. Göktürk maalesef herkesin kendi hayvanını attığı bir yer. Çok sıkıntıdayız” DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.