Sahibinden.com’a açılan soruşturmanın detayları muhakkak oldu

Kurum, sitenin yeni fiyatlandırma sistemi ve üyelik fiyatlarını yüksek oranlarda artırdığı savlarını mercek altına alacak. Vatandaşa yansıyan fahiş fiyatın hesabını soracak.

Online platformlardaki fahiş fiyat artışlarına karşı Rekabet Kurumu harekete geçti. Kurum, dün, kesimin en büyük oyuncusu olan sahibinden.com hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Rekabet Kurumu, sahibinden.com’un emlak ve vasıta satış/kiralama hizmetlerinde sahip olduğu hâkim durumunu çok fiyat uygulamak suretiyle berbata kullandığı argümanlarını mercek altına aldı. 

TÜKETİCİYE Mİ YANSITILIYOR?

Sabah’tan Betül Alakent’in haberine nazaran bölümün hakim oyuncusu pozisyonunda bulunan sahibinden.com, ev/araba satın alan yahut kiralayan kesin tüketici kümesine platformu bir aylık fiyatsız kullandırıyor.

Ancak oto galeri ve emlak ofisi üzere kurumsal müşterilerine aylık abonman fiyatları uygulanıyor. Son devirde Sahibinden.com’un artan maliyetler gerekçesiyle bu müşterilerine sunduğu aylık fiyatları artırdığı belirtiliyordu. Bu fiyat artışının da sonuncu tüketiciye yansıtıldığı argüman ediliyordu.

İNCELEMELERDE BULUNULACAK

Rekabet Kurumu, Sahibinden.com’un son devirde yapmış olduğu yeni fiyatlanma sistemi ve üyelik fiyatlarını yüksek oranlarda artırıp, hakim durumunu berbata kullanarak haksız çıkar elde edip etmediğine yönelik tezleri soruşturacak.

Kurum, “İlan fiyatlarındaki artışlar tüketicilere yansır mı? Oto galerileri ve emlak ofisleri bu sebeple faaliyetlerini sonlandırma noktasına gelir mi?” istikametinde incelemelerde bulunacak.

HAKİM GÜÇ KONUMUNDA

Sahibinden.com’un çevrim içi platform hizmeti pazarlarında sahip olduğu hâkim durumunu çok fiyat uygulamak suretiyle berbata kullandığı savına yönelik açılan soruşturmada; daha evvelki kurum kararlarıyla tespit edilen dolaylı olumsuz tesirin ortaya çıkması ihtimali de incelenecek.

Sahibinden’in fiyatlandırma siyasetinin, soruşturma kapsamında son tüketici üzerindeki tesirlerini de içerecek biçimde inceleyerek oto galerilerin faaliyetlerinin ne derece zorlaştırdığını tespit edecek. Türkiye’de son 9 ayda süratle tırmanan kira, konut ve otomobil fiyatları nedeniyle bir müddettir vatandaşlar isyan ediyor.

KÖPÜK FİYAT OLUŞUYOR

Yeterli kontrollerin yapılmadığı bu platformlarda, köpük fiyatların oluştuğu ortaya çıkmıştı.

Örneğin online platformlarda satışa çıkarılan araçlarda, “Onun arabası 200 bin TL ise benimki 220 eder” halindeki kıyasçı yaklaşım, araç fiyatlarını bedelinin çok üzerine taşımıştı. Misal bir durum satılık konut fiyatları ve kiralarda da görülüyor.

GEÇEN YIL DA SORUŞTURMA AÇILMIŞTI

Rekabet Kurumu, Sahibinden.com ile ilgili daha evvel de soruşturma açmıştı.

Buna nazaran 05.08.2021 tarih, 21-37/540-263 sayılı karar ile 08.07.2021 tarih, 21-34/475- 237 sayılı Konsey kararlarda sahibinden’in pazardaki yüksek ve rakipleriyle orantısız pazar hissesini yıllar prestijiyle istikrarlı bir biçimde devam ettirdiği tespit edilmişti.

Soruşturmanın sonunda rastgele bir ihlal sonucuna ulaşılmamıştı.

Ayrıca, sonuncu tüketici kümesinin sahibinden platformunu fiyatsız kullandığı ve bu nedenle tüketicinin direkt bir ziyana uğramadığını belirlenmişti.

KAYNAK: SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.