Samsun’da 3 gün derede mahsur kalan at kurtarıldı

Samsun’un Tekkeköy ilçesine bağlı Costal Çiftlik Mahallesi’ndeki Gelemen Deresi’ne düşen yılkı atı, suyun derin olması nedeniyle 3 gün derenin içinde mahsur kaldı.

Atın suda mahsur kaldığını öğrenen hayvansever Nurhan Aktaş ve Ömer Aktaş, Tekkeköy Belediyesi Sokak Hayvanlarını Muhafaza grubunda misyonlu Ufuk Kul ve Karadeniz Bölgesi Ömür Hakkı Derneği Lideri Hümeyra Ulubay, hayvanın kurtarılması için seferber oldular.

Kurtarma grupları sevk edildi

Olay yerine Tekkeköy Belediyesi, AFAD, Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Müdürlüğü, Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Samsun Emniyet Müdürlüğü Tabiat, Hayvan Müdafaa Şubesi grupları sevk edildi.


Girişimler başarısız oldu

Sevk edilen takımlar, karadan atın boynuna kement atarak yakalanması için uzun mühlet uğraştı. Ürken at, suyun içinde bir ileri bir geri giderek takımları peşinden koşturdu. Vatandaşların da tekne yardımıyla cet yaklaşıp boynuna ip atıp yakalama teşebbüsü sonuçsuz kaldı.

Kurtarıldı

Ekipler, Vilayet Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Sualtı Küme Amirliği’nden yardım istediler. Olay yerine sevk edilen deniz polisi, bot yardımıyla suyun içinde bir müddet atın peşinden gidip boynuna kement atarak iple yakalamaya çalıştı.

İHA’nın haberine nazaran;  gece geç saatlere kadar süren çalışmalarda deniz polisi tarafından yakalanan at, bot yardımıyla kenara yaklaştırıldı. Diğer kurtarma takımlarının de yardımıyla sudan çıkarılan yılkı atı, doğal ortamına bırakıldı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.