Seçimler 14 Mayıs’ta tezine MHP şerhi: Sistemi sakatlar

ANKARA – Muhalefetin neredeyse 2 yıldır süren “erken seçim” daveti karşılık bulmadı. Lakin seçimlerin 1-2 ay öne çekilebileceği konuşuluyor. AK Partili yetkililer bu tarafta olasılıkları paylaşırken MHP sıcak bakmıyor. 14-21 Mayıs’ta yapılacak bir seçimin “Seçimlerin Meclis kararıyla yenilenmesi” manasına geleceğine dikkat çeken MHP, hem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin birinci periyodunun sağlıklı sonlanması hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2028 seçimlerinde adaylığının sakatlanmaması için seçimlerin vaktinde yani 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

31 Mart mahallî seçimlerinde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere değerli bir muvaffakiyet elde eden muhalefetten erken seçim davetleri gelmeye başladı. Son bir yılda artan ekonomik meseleler üzerine bu davetler daha da yüksek lisanla söz edildi. Lakin iktidar tüm bu davetlere “seçimlerin vaktinde yapılacağı” açıklamalarıyla karşılık verdi. Muhalefet de seçimlere neredeyse 10 ay kalmışken artık bunun imkânının kalmadığı görüşünde.

‘KAYBEDİYORLAR, NE KADAR UZATSAK KÂR DİYORLAR’

Muhalefet kulislerinde “sonbaharda erken seçim” mümkünlüğü ile ilgili, “Rasyonel düşünmedikleri için erken seçim yapmayacak görünüyorlar. Aslında ekim ayı onlar için bir talihti lakin sonrası artık imkansız”, “Ekonominin toparlanma ihtimali yok. Kaybettiklerini görüyorlar. Cumhurbaşkanı ve etrafı de nasıl olsa seçimi kaybedeceğiz ne kadar uzatabilirsek o kadar kâr diyor” halinde değerlendirmeler yapılıyor.

AK PARTİ KULSİLERİNDE “SEÇİMLER 1 AY ÖNE ÇEKİLEBİLİR” İDDİASI

Seçimlere yaklaşık 10 ay kala artık “erken seçim” mümkünlüğü rafa kalktı görünüyor lakin AK Parti’de seçimin mayıs sonunda yapılabileceğini lisana getirenler var. Kamuoyu önünde bu tarafta kıymetlendirme yapan AK Partili yetkili olmadı lakin kulislerde üniversite imtihanı, ramazan ayı, yaz tatili süreci üzere münasebetlerle olağanda 18 Haziran 2023’te yapılması gereken seçimlerin bir ay kadar öne çekilebileceği konuşuluyor. Önerilen tarihler ortasında 14 Mayıs ve 21 Mayıs yer alıyor. Hatta seçimin 23 Nisan 2023’te yapılabileceğini lisana getirenler de var.

SEÇİMLERİN 1 AY ÖNE ÇEKİLMESİ İÇİN MECLİS’İN KARAR ALMASI GEREKİYOR

Ancak konuşulan bu 3 seçim tarihi de “seçimlerin yenilenmesi” manasına geliyor. Bu da seçim kararının Meclis tarafından alınması, muhalefetin de bu istikamette gelecek teklife “evet” demesini gerektiriyor. Uzun vakittir erken seçim daveti yapan muhalefetin bu tarafta gelecek teklife “hayır” diyemeyeceğini söyleyenler var. Lakin birtakım muhalefet temsilcileri ise “Meclis’e seçimlerin yenilenmesi için getirilecek teklife takviye olunmamalı. Cumhurbaşkanına “Yetkin var sen seçime götür denilmeli” değerlendirmeleri yapıyor.

MECLİS’İN SEÇİM KARARI ERDOĞAN’IN ADAYLIĞI İLE İLGİLİ TARTIŞMAYI BİTİRİR

Hukukçular birinci kere 2014 seçimlerinde Cumhurbaşkanı olan Erdoğan’ın 2018 seçimlerinde ikinci sefer Cumhurbaşkanı olduğunu ve 2023 seçimlerinde üçüncü sefer aday olmayacağını savunuyor. Bu kapsamda Meclis’in 14-21 Mayıs 2023’te seçim yapılması için alacağı “Seçimlerin yenilenmesi” kararının Cumhurbaşkanının yine aday olup olmayacağı tarafındaki tartışmayı bitireceği kaydediliyor. Lakin muhalefetin tavrı bir yana Cumhur İttifakı ortağı MHP’ye nazaran ne Erdoğan’ın üçüncü sefer adaylığı tartışması ne de seçimlerin bir ay erken yapılması tartışması var.

MHP’NİN 18 HAZİRAN ISRARI: HEM SİSTEM OTURMALI HEM DE ERDOĞAN’IN 2028 ADAYLIĞI SAKATLANMAMALI

MHP’li kurmaylar nisan ya da mayıs ayında yapılacak bir seçimin Meclis’in “Seçimlerin yenilenmesi” kararı almasına bağlı olduğuna dikkat çekiyor, “Bu kabul edilecek bir durum değil” diyor. MHP’ye nazaran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili Anayasa değişikliğinden sonra yapılan birinci seçimlerde Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan birinci periyot cumhurbaşkanlığını yapıyor. Bu açıdan ikinci kere adaylığının önünde pürüz bulunmadığı söz ediliyor. Lakin “seçimlerin yenilenmesi” kararına reaksiyonun nedeni farklı. Yeni sistemde Cumhurbaşkanının tek kişilik hükümet olarak gücüne dikkat çekilerek bu gücün Meclis tarafından seçime götürülüyor olmasının siyaseten Cumhurbaşkanını sakatlayacağı, sarsacağı yorumu yapılıyor. MHP’de “Seçim 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacak. Seçimlerin vaktinde yapılması birinci devrini yaşayan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin tam manasıyla oturması için zarurî. Sistemi tartıştıracak bir durumdan uzak kalmak gerekiyor” değerlendirmesi yapılıyor.

Sonuç olarak AK Partili kimi yetkililerin seçimlerin bir ay kadar erkene alınmasına dair görüşüne MHP sıcak bakmıyor. Şayet AK Parti bu bahiste ısrarcı olursa gözler Erdoğan ile MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli ortasında yapılacak görüşmeye çevrilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.