Trabzon’un kestane ormanlarında gal arısıyla biyolojik gayret sürüyor

Yörede yayılım gösteren kestane gal arısıyla biyolojik gayret çalışmaları kapsamında yaklaşık 2 yıl evvel Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde Orman Zararlıları ile Biyolojik Çaba Laboratuvarı kuruldu.

Kuruluşundan itibaren rhizophagus tipi böceklerin yetiştirildiği laboratuvarda, bu yıl torymus sinensis tipi de üretilmeye başlandı. Laboratuvarda her iki cinste bugüne kadar 120 bin böcek üretildi.

Trabzon’daki ormanlarda birinci defa geçen yıl görünen gal arısı, kestane ağaçlarında ziyana yol açtı. Laboratuvarda üretilen bin adet torymus sinensis böceğin Trabzon’daki kestane ağaçlarına bırakılmasına devam ediliyor.

Biyolojik formülle, gal arısının kestane ağaçlarına ziyan vermesinin önlenmesi amaçlanıyor.

Biyolojik çaba kapsamda Araklı ilçesinin Ayvadere mevkisinde bulunan kestane ağaçlarına da torymus sinensisler bırakıldı.

“Zararlıların ormanlardaki bal oranını da düşürdüğünü varsayım ediyoruz”

Orman Bölge Müdürü Emin Yılmaz, AA muhabirine, bilhassa son yıllarda Türkiye’de görülen Çin menşeili gal arısının kestane ağaçlarına ziyan verdiğini söyledi.

Gal arısının birinci kere 2014 yılında Yalova’da görüldüğüne işaret eden Yılmaz, kısa müddette de çabucak hemen tüm ülke sathındaki doğal kestane ormanlarına sirayet ettiğini belirtti.

Yılmaz, ormanlarda ziyana neden olan cinslerle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Ülkemizde doğal yayılış çeşitlerinden olan kestane ağaçlarımızda daha evvel kısım kanseriyle çabamız olmuştu. Artık de gal arısıyla çaba edebilmek ve kestane ağaçlarının korunması için torymus sinensis isimli faydalı böceği laboratuvarımızda bu yıl birinci kere yetiştirmeye başladık.” dedi.

Laboratuvarda bu yıl bin faydalı böcek yetiştirdiklerini tabir eden Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Hava durumuna bağlı olarak çıkan böceklerimizi gallerin olduğu alanlardaki kestane ormanlarımıza bırakarak, oradaki çabayı başlatıyoruz. Bölgemizde birinci olarak Araklı ve Maçka’daki ormanlarımızda tespitler yaptık lakin zararlılar çabucak hemen her tarafa süratli bir halde yayılmış durumda zira çok çabuk yayılabilen bir çeşit. Gal arısı mayıs ayında yayılmaya başlayıp, yaklaşık 150 yumurta bırakabiliyor. Hava koşullarına bağlı olarak yumurtasını bırakmayı üç ay içerisinde tamamlayabiliyor.”Yılmaz, ormanlarda muhakkak aralıklarla tarama yaptıklarının altını çizerek, “Zararlı böcekler ağaçlara ziyan veriyor. Ziyanlı böceklerin kestanenin tomurcuklarına ve yapraklarına bıraktığı yumurtaların büyümesi sonucunda reaksiyon olarak galler oluşuyor. Bu da ağacın yüzde 80’e kadar meyve randımanını düşürüyor.” diye konuştu.

Bölgede arıcıların kestane balı üretimi yaptıklarına dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

“Zararlıların ormanlardaki bal oranını da düşürdüğünü kestirim ediyoruz. Sonbaharda Yalova bölgesinde oluşan galleri laboratuvarımıza getirerek, bin tane ürettik. İlkbaharda da buradaki böceklerin çıkışını takip ederek, başlangıç olarak bin tane faydalı böceğimizin yetişmesini gerçekleştirdik. Zararlılarla gayretimiz devam edecek.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.