Türklerin Sepetindeki Bu Altcoin Ağı Durdu! Düşüyor!

Popüler bir Ethereum layer-2 ölçeklendirme çözümü olan altcoin Arbitrum ağında sıkıntı yaşandı. Arbitrum’un sıralayıcısındaki bir yazılım hatası nedeniyle Çarşamba günü geçici bir kesinti yaşadı. Hata, on-chain işlemlerin işlenmesini birkaç saatliğine durdurdu. Bu nedenle kullanıcılar ve geliştiriciler arasında endişeye neden oldu. İşte detaylar…

Altcoin ekosisteminde sorun yaşandı

Kullanıcı işlemlerini Ethereum Blockchain’ine göndermeden önce bir araya getirmek ve gruplamaktan sorumlu olan sıralayıcı, ağ stresine ve gönderilmemiş işlemlerin birikmesine neden olan bir hatayla karşılaştı. Sorun Arbitrum geliştiricileri tarafından derhal ele alındı ve normal operasyonlara geri dönmek için bir çözüm geliştirildi. Arbitrum Vakfı’nın “eli_defi” olarak bilinen topluluk liderine göre, hata, işlenmemiş işlemlerin birikmesi nedeniyle ağda bir kesinti yarattı. Ancak, düzeltmenin uygulanmasıyla birlikte ağ normal işleyişine geri döndü.

https://twitter.com/ArbitrumDevs/status/1666549896990662669

Arbitrum, Ethereum ana Blockchaini üzerindeki yükü, işlemleri gruplandırıp tek bir işlem olarak göndererek hafifletmeyi amaçlayan bir layer-2 ağı olarak çalışmaktadır. Bu sürecin önemli bir bileşeni olan sıralayıcı, işlemleri Ethereum’a göndermeden önce düzenler ve sıralar. Ne yazık ki, sıralayıcının kodundaki hata, ana zincirdeki işlemleri başarılı bir şekilde gruplandırmasını ve onaylamasını engelleyerek geçici kesintiye neden oldu.

Sıralayıcının cüzdanındaki Ethereum seviyeleri söz konusu olduğunda durum biraz kafa karıştırıcı hale geldi. Normal koşullarda, sıralayıcının cüzdanına harcanan işlem ücretleri iade edilir. Ancak, işlemler Ethereum üzerinde onaylanmadığından, otomatik geri ödemeler için tasarlanmış ikincil bir cüzdan tetiklenmedi ve kesinti sırasında daha fazla komplikasyona neden olmadı.

ARB fiyatı değer kaybı yaşadı

Hata çözüldükten sonra, ikincil cüzdan normal geri ödeme sürecine devam etti ve sıralayıcının cüzdanının amaçlandığı gibi çalışmasını sağladı. Optimism roll-up’ları ve Ethereum’da hız, ölçeklenebilirlik ve maliyet verimliliğini artırma becerisiyle bilinen Arbitrum, layer-2 ölçeklendirme çözümü olarak popülerlik kazanmaya devam ediyor. Off-chain hesaplama ve depolamadan yararlanarak, Ethereum ana Blockchain’ine kıyasla daha yüksek verim ve daha düşük ücretler sağlar.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, platform birkaç ay önce bir ARB token airdrop duyurusu ile manşetlere çıktı.  Geçici kesintiye rağmen, Arbitrum Blockchain alanında önemli bir oyuncu olmaya devam ediyor. Ancak son gelişmeler, fiyatı biraz düşürdü. ARB şu anda 1,12 dolardan işlem görüyor. Bu seviyeye, 1.18 dolar civarından indi. Şu anda yüzde 5’lik bir düşüş sergiliyor.   Geliştiriciler her türlü sorunu ele almaya ve düzeltmeye devam ederken, Arbitrum, Ethereum ağındaki merkezi olmayan uygulamalar için verimli ve ölçeklenebilir bir çözüm sunmaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir