VİOP’ta endeks kontratı güne düşüşle başladı

Ağustos vadeli endeks kontratı, en düşük 2.783,00 puanı görmesinin akabinde evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0.1 altında 2.788 düzeyinden süreç görüyor.

Dün alış yüklü bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı yüzde 0,9 artışla 2.790,75 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında ise 2.786,25 puana indi.

TCMB’NİN FAİZ KARARI BEKLENİYOR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Şurası, Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu başkanlığında bugün toplanacak.Saat 14.00’te yılın yedinci faiz kararı açıklanacak. Banka bir evvelki toplantıda siyaset faizini değiştirmeyerek yüzde 14’te sabit tutmuştu.

Analistler, global hisse piyasalarının resesyon riski ve enflasyon telaşları ortasında karışık bir seyir izlediğini kaydederek, bugün gözlerin Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para siyaseti kararlarına çevrildiğini söyledi.

ECB’nin, siyaset faizini en az 25 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakılırken, hafta başından bu yana 50 baz puanlık faiz artışı beklentisi de güçlendi.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, TCMB’nin siyaset faizini yüzde 14’te sabit bırakacağını öngörüyor.

Analistler, bugün yurt içinde ayrıyeten para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de haftalık işsizlik müracaatları ile Philadelphia Fed imalat endeksi datalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan endeks kontratında 2.800 puanın direnç, 2.770 ve 2.750 düzeylerinin dayanak pozisyonunda olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.