Yargıtay’dan karar: Emekli ikramiyesi mirasçılara kalabilir

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi’nde vefat eden bir emekli ikramiyesinin, mirasçılara bölümü sonrası mal varlığı olarak el konulup konulamayacağı bahisli bir dava görüldü.

Mahkeme, emekli ikramiyesinin mirasçılar tarafından alınmasını yerinde buldu ve mal varlığı sayılarak el konulamayacağını belirtti.

MAHKEME EMEKLİ İKRAMİTYESİNİN MİRASÇILAR TARAFINDAN ALINMASINI HAKLI BULDU

Buna nazaran, Z.G. vefat ettikten sonra kendisinden alacaklı olan kamu kurumu, emekli ikramiyesinin iadesi için icra takibi başlattı. Mirasçıların itirazı üzerine takip durduruldu. Bunun üzerine kamu kurumu, 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne durumu taşıdı.

Mirasçıların avukatı, davacının alacağını takip ettiği icra belgesinde haciz konulan murisin emekli ikramiyesi ve maaşının terekeye (ölen ya da gaipliğine karar verilen bireylerin mal varlığı, hak ve borçlarının tümüne verilen ad) dahil olmadığını belirterek, mirasçılara ilişkin olduğunun tespitini ve terekenin bu formda tasfiyesini savundu. Mahkeme; iflasın kapanmasına hükmetti. Karar, mirasçıların avukatı tarafından; emekli ikramiyesi ve maaşının terekeye dahil olmadığı gerekçesiyle temyiz edildi.

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, emekli ikramiyesinin mirasçılar tarafından alınmasını yerinde buldu. Kararda, ölenin en yakın yasal mirasçılarının tamamı tarafından reddedilen mirasın sulh mahkemesince iflas kararlarına nazaran tasfiye edildiği hatırlatıldı. Ayrıyeten kararda, tasfiye sonunda arta kalan pahalar, mirası reddetmemişler üzere hak sahiplerine verileceğinin vurgulandı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.