Yılmaz Güney’in ailesinden Ümit Özdağ hakkında hata duyurusu

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, geçtiğimiz hafta katıldığı bir Youtube yayınında Yılmaz Güney hakkında ‘tam bir lümpen serseri‘ tabirlerini kullandı.

Özdağ’ın bu kelamları reaksiyonlara neden olurken Güney Ailesi’nin avukatı Bişar Abdi Alınak, savcılıkta kabahat duyurusunda bulundu.

Alınak, “Toplumun değerli bir bölümünün sevgi ve hürmetini kazanmış Yılmaz Güney’i küçük düşürme gayesiyle hareket ettiği aşikardır” dedi.

Gazete Duvar’ın haberine nazaran, kabahat duyurusunda, Güney’in, Türkiye sinema tarihine senarist, oyuncu ve direktör olarak damga vuran bir sanatçı olduğu belirtilirken Özdağ için, “Kişinin anısına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama cürümlerini işlendiği kuşkuya yer vermeyecek formda açıktır” tabirleri yer aldı.

“BASİT BİR HAKARET KABAHATİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMEMELİ”

Suç duyurusunda şu tabirler yer aldı:

Yılmaz Güney Umut sineması ile sinema tarihinde gerçekçilik akımını başlatan, 1971 olaylarında mazlum halkların yanında saf tutan gayret eden, halkların kardeşliği ve eşitlik için kendini ortaya koyan dünya sinemasında da saygınlık yaratan öncü bir kişilikti. Bu sebeple kimi karanlık odaklar Yılmaz Güney’in saygınlığına gölge düşürmek için beyhude bir uğraş içine girmeyi misyon addetmişlerdir.

Şüphelinin suça mevzu hareketi de bu istikametiyle değerlendirilmeli. Çünkü suça mevzu hareketin cezalandırılması ve sonuçları kolay bir hakaret cürmü olarak değerlendirilmemeli. Burada Türkiye sinema tarihine damga vurmuş dünya markası bir sinema dehasının ve temsil ettiği pahaların korunması da maksat edinmeli. Bu sebeple savcılık makamı soruşturmayı yaparken toplumsal kıymetleri ve müteveffanın kişilik haklarını da muhafazası gerektiği gerçeği ile hareket etmesi olağanüstü kıymet arz etmekte.

“HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK KABAHATİNİ İŞLEMİŞTİR”

Özdağ’ın halkı kin ve düşmanlığa tahrik cürmünü işlediğini belirten Alınak, cürüm duyurusunda şöyle devam etti:

Şüphelinin toplumun kıymetli bir kısmının sevgisini kazanan ayrıca şahıslara yönelik emsal aksiyonlarda de bulunduğu kamuoyunun malumudur.

Suç olduğunu bilmesine karşın niyetlerini aktarırken hakaret etmekten geri durmayan maddeleri ve kanunları hiçe sayan kuşkulu toplumun kıymetli bir kesitine duyduğu nefreti Müteveffa Yılmaz Güney üzerinden ortaya koyarak halkı kin ve düşmanlığa tahrik kabahatini işlemiştir.

Yasa koyucu hakaret kabahatinin tespitinde toplumda hakim olan telakkileri, örf ve adetleri baz alınması gerektiğini belirtmiştir. Şüphelinin sarf ettiği kelamların telakkilere, örf ve adetler istikametinden de kabul edilemeyeceği açık ve nettir. Müteveffa Yılmaz Güney’i toplum önünde aşağılamayı, küçük düşürmeyi hedef edinen toplumsal hassaslıkları hiçe sayan şüphelinin cezalandırılması emsal aksiyonların tekrarlanmaması istikametinden de büyük ehemmiyet arz etmekte.

Zira milletvekili sıfatı ile niyetlerini yayma potansiyeli olan şüphelinin bu hareketi vesilesi ile ayrıca bireyler istikametinden de misal hataların işleneceği ihtimali kuvvetle olasıdır. Toplumun belirli bir kısmını tahrik eden şüphelinin cezalandırılarak ıslah edilmesi toplumsal manada da büyük ehemmiyet arz etmekte.

Alınak son olarak, Özdağ hakkında soruşturma başlatılarak fezleke hazırlanmasını, dokunulmazlığı kaldırılması durumunda da dava açılmasını talep etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.