YÖK Lideri’nden vakıf üniversiteleri fiyatlarıyla ilgili açıklama: İndirim ve yurt kapasitelerinde artış istedi

Özvar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler’de düzenlenen TOBB Yükseköğretim Meclisi İstişare Toplantısında, Türkiye’deki yükseköğretimin çözülemeyecek hiçbir meselesinin olmadığını söyledi.

Türkiye’nin yükseköğretim alanında çok esaslı değişim ve dönüşümler yaşadığını vurgulayan Özvar, bu dönüşümlerin başında da genişleme ve büyümenin geldiğini belirtti.

Türkiye’de yükseköğretime erişimde yaşanan demokratikleşme ile yükseköğrenimin seçkin kısma hitap eden bir hizmet olmaktan çıktığını söz eden Özvar, üniversitesiz vilayet kalmadığını, vakıf yükseköğretim kurumlarının sayısının da 75’i üniversite olmak üzere 79’a ulaştığını anlattı.

Özvar, büyüyen Türkiye’de yükseköğretim talebinin de çeşitlendiğine dikkati çekerek, “Artan ve farklılaşan yükseköğretim talebini karşılamanın en kritik noktası, hizmet sağlayıcılarını çeşitlendirmektir. YÖK olarak sizlerden beklentimiz kaliteli ve farklılaşan yükseköğretim hizmeti sunmanızdır” dedi.

“VAKIF ÜNİVERSİTELERİ İÇİN YENİ TEŞVİKLER İLAN EDECEĞİZ”

2022 YKS yerleştirme istatistiklerine nazaran vakıf yükseköğretim kurumlarına 166 bin civarında öğrenci yerleştiğini kaydeden Özvar, şöyle devam etti:

“Bu sayı toplam yerleşen öğrenci sayısının yaklaşık yüzde 20’sini oluşturmaktadır. Bu oran, Türkiye’de vakıf yükseköğretim kurumlarının çok önemli bir kapasiteye ulaştığının bir ispatıdır. Daha kıymetlisi, İstanbul ve Ankara üzere vilayetlerde yeni yerleşen öğrenciler içerisinde vakıf öğrencilerinin hissesi çok daha yüksektir. Vakıf yükseköğretim kurumlarımızdaki öğrenci sayılarımız evvelki yıllara nazaran artsa da dünyadaki birçok ülkeyle kıyasladığımızda hala çok düşük. Önümüzdeki periyotta eğitim-öğretimde kaliteye, araştırma-geliştirmede daha büyük yatırımlara öncelik veren vakıf üniversitelerimize yönelik yeni teşvik siyasetleri ve sistemleri ilan edeceğiz. Böylece yükseköğretim alanında farklılaştırma perspektifimizi derinleştirmeyi planlıyoruz.”

“EKSTRA İNDİRİM KAMPANYASI YARARLI OLACAK”

Velilerden, vakıf yükseköğretim kurumlarının bu yıl için açıkladığı fiyatlarla ilgili indirim talepleri aldıklarını belirten Özvar, “Öğrencileriniz Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndaki şartlar çerçevesinde üniversitelerinizi tercih etse de kayıt evresinde fiyatlardan kaynaklı olarak oluşabilecek tereddütlerin kayıtlı öğrenci sayısını olumsuz etkilememesi için sizlerin ekstra bir indirim kampanyası yapması yararlı olacaktır” tabirlerini kullandı.

Böyle bir indirimin kesimlerde yansımasının olumlu olacağını kaydeden Özvar, “Mevcut ekonomik şartlar çerçevesinde bilhassa fiyatlı programlara yerleşen hiçbir öğrencimizin maddi imkansızlık münasebetiyle eğitimini aksatmasını istemiyoruz. Bu çerçevede, vakıf üniversitelerimizden öngörülebilir ve istikrarlı bir fiyat siyaseti benimsemelerini de bekliyoruz” dedi.

Özvar, vakıf yükseköğretim kurumlarının öğrencilerin barınmalarına da daha fazla dayanak vermesi gerektiğini lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Öğrencilerine çok âlâ toplumsal imkanlar sunan vakıf yükseköğretim kurumlarımız varken, bu mevzuda potansiyelini şimdi ortaya koyamamış kurumlarımız da mevcuttur. Lakin toplam 79 vakıf yükseköğretim kurumumuzun toplam yurt kapasitesinin 35 bin olduğunu da üzülerek müşahede ediyorum. 700 bin civarında öğrenciye sahip vakıf yükseköğretim kurumlarının yüzde 5’lik bir yurt kapasitesine sahip olmaları kabul edilemez. Bundan sonra, vakıf yükseköğretim kurumlarının kontenjanlarını belirlerken öğrencilerin barınma kapasitelerini de dikkate alacağımızı sizlerle paylaşmak isterim. Barınma konusunda bu yıl vakıf yükseköğretim kurumlarımızın gereksinimi olan öğrencilerimizin en az yüzde 10’u için bir imkan oluşturmalarını bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.