Yunanistan’dan Bodrum’un karşısına reaksiyon çeken anıt

Yunanistan ile Türkiye ortasında Ege Denizi ve Batı Trakya’daki gerginliği tırmandıracak bir atak geldi. Yunanistan, Bodrum’un karşısına kelamda Pontus Helenizmi Soykırım Anıtı dikme kararı aldı. Anıtın açılışının 5 Ekim’de yapılacağı belirtildi.

Yunanistan’ın Ege Adaları ile Batı Trakya’da ABD işbirliği ile silahlandırmayı sürdürürken Türkiye ile yaşadığı gerginliği bu kere Muğla’nın Bodrum ilçesine 7 mil uzaklıktaki İstanköy (Kos) Adası’na kelamda Pontus Helenizmi Soykırım Anıtı dikerek gerginliği arttırıyor.

İSTANKÖY BELEDİYE MECLİSİ KARAR ALMIŞTI

İstanköy’de yayın yapan www.kosnews.gr haber sitesinin bugün okuyucularına duyurduğu haberde İstanköy Belediye Meclisi’nin aldığı kararın akabinde Pontuslular Derneği (O Xeniteas) tarafından bir ay evvel üretimine başlanan kelamda Pontus Helenizmi Soykırım Anıtı ve Parkı’nın 5 Ekim 2022 tarihinde merasimle açılacağı belirtildi.“353 BİN AKRABAMIZ İÇİN ANIT DİKTİK”

Pontuslular Derneği Lideri Charalambos Navrozidis yaptığı açıklamada heykeltraş Kikotis Georgios’un yapılan anıtın merasimle açılacağını belirtti.

Navrozidis, “Pontus Helenizminin kalbinin attığı İstanköy’de yurttaşların parçalanamaz bütünlüğünü temsil eden anıt ile  353 bin akrabamızı anmaya hazırız. Bu yalnızca İstanköy’ü değil, her yerdeki Pontusluları da gururlandıran bir karardır ve bu formda Türk milliyetçiliğinin müreffeh bir kesite karşı işlediği cürümlerden 103 yıl sonra Pontus Helenizminin Soykırımı’nın tanınması için uğraşının devam edeceğinin bilinmesi tarafında bir karardır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.