Zelenskiy tarih verdi: Rusya’nın akınları Avrupa’ya ağırlaşacak

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, gece yayımladığı görüntü bildiri yoluyla yaptığı açıklamada, “AB’den Ukrayna’nın adaylık statüsüne ait gelecek haberle nitekim tarihi bir haftaya başlıyoruz.” dedi.

‘OLUMLU BİR KARAR TÜM AVRUPA’NIN ÇIKARINA OLACAK’

Bu hususta AB Komitesinden esasen olumlu bir sonuç aldıklarını aktaran Zelenskiy, “1991’den bu yana Ukrayna için şu anda beklediğimiz kadar çok az kıymetli kararın alındığını herkes biliyor. Eminim ki yalnızca olumlu bir karar tüm Avrupa’nın çıkarına olacak.” diye konuştu.

‘ORTAKLARIMIZI UYARIYORUZ’

Zelenskiy ayrıyeten Ukrayna’nın AB’ye adaylık statüsüne ait kararın alınacağı bu hafta Rusya’dan ülkesine yönelik düşman faaliyetlerinin artmasını beklediklerine de işaret ederek “Ve yalnızca Ukrayna’ya değil, öteki Avrupa ülkelerine de karşı. Hazırlanıyoruz ve hazırız. Ortaklarımızı uyarıyoruz.” sözlerini kullandı.

AB Kurulu 17 Haziran’da, Ukrayna’ya “aday ülke” statüsü verilmesi tarafında görüş bildirmişti. AB Komitesinin görüşü, 23-24 Haziran’da düzenlenecek AB Başkanlar Tepesi’nde üye ülkelerin oluşturduğu AB Kuruluna sunulacak.

UKRAYNA: SAVAŞTA ÖLEN RUS ASKERİ SAYISI 33 BİN 800 OLDU

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının açıklamasında 24 Şubat’tan bu yana süren savaşta hayatını kaybeden Rus askeri sayısının 33 bin 800’e çıktığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıyeten Rusya’ya ilişkin 216 uçak, 181 helikopter, 1477 tank, 3 bin 888 zırhlı araç, 749 top, 130 füze, 238 roketatar sistemi ve 98 hava savunma sistemi, 2 bin 527 araç, 14 gemi ve hafif hız teknesi, 601 insansız hava aracının imha edildiği bilgisi paylaşıldı.

Rusya Savunma Bakanlığından 25 Mart’ta yapılan açıklamada, Ukrayna’da 1351 Rus askerinin öldüğü duyurulmuştu.

UKRAYNA GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NDAN SEVERODONETSK AÇIKLAMASI

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan bir öbür açıklamada ise Rus birliklerinin Donetsk tarafındaki hücumlarının Severodonetsk ve Bahmut kentleri hududunda ağırlaştığı bildirildi.

Özellikle akınların havadan yapılmaya devam ettiği kaydedilen açıklamada, “Savaş, Severodonetsk kentinde tam denetim sağlamak için devam ediyor.” denildi.

Bunun yanı sıra Harkiv kenti ve etrafında de bombalı taarruzların arttığı ve şu anda 5 deniz füzesinin Ukrayna topraklarındaki gayeleri vurmak için hazırda beklediği de aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.